piątek, 19 listopada 2021 16:42

"Mały Sołtys" narodził się w Małopolsce! "Jestem z tego dumny"

Autor Mirosław Haładyj
"Mały Sołtys" narodził się w Małopolsce! "Jestem z tego dumny"

Są jeszcze bardzo młodzi, ale doskonale wiedzą, czego chcą. Uczą się i poznają świat na różne sposoby. Mają wiele pomysłów. Są kreatywni, aktywni i zaangażowani. Lokalna wspólna, w której na co dzień funkcjonują, jest dla nich powodem do dumy. Chcą mieć wpływ na to, jak rozwija się miejscowość, w której mieszkają. Wiedzą, że także od nich i od ich postawy wiele może zależeć.

Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Sulisławic w gminie Wolbrom to pierwsze takie Koło w Polsce. Działa od sierpnia 2020 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach pod okiem pani Lidii Musiał. To także w tej społeczności w sierpniu 2021 roku narodził się projekt „Mały Sołtys” – projekt, który może stać się inspiracją dla wszystkich takich Kół w Polsce. Dziś z dziećmi i ich opiekunką spotkał się wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Celem projektu jest inspirowanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności, integracji społecznej oraz angażowania się na rzecz rozwoju wsi. Dzięki wizytom w instytucjach administracji publicznej uczestnicy poznają zadania i kompetencje poszczególnych jednostek.

W ramach projektu „Mały Sołtys” – dzieci i młodzież próbują także swoich sił jako liderzy lokalnych społeczności. Spośród siebie wybierają Małego Sołtysa, który pracuje wraz z Małą Radą Sołecką podczas miesięcznej kadencji. Wspólnie wypracowane pomysły przedstawiają następnie sołtysowi wsi oraz KGWiG w Sulisławicach do ewentualnej realizacji.

Jestem dumny z faktu, że ta inicjatywa wyrosła w Małopolsce. Wasza odwaga i wytrwałość w poszukiwaniu wiedzy i doświadczenia zasługuje na uznanie. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Dziękuję opiekunom Dziecięcego Koła  Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Sulisławic za wskazywanie młodym ludziom ścieżki rozwoju i budowanie świadomości obywatelskiej. Stworzyli Państwo w ten sposób niezwykle ciekawą alternatywę dla młodych Mieszkańców. Projekt „Mały Sołtys” to dla młodzieży nie tylko konstruktywne spędzanie wolnego czasu, ale także umacnianie wspólnot lokalnych poprzez kształtowanie przyszłych liderów. Życzyłbym sobie, aby Państwa pomysł stał się inspiracją dla innych Kół

mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Panie Wojewodo, serdecznie dziękujemy za wspieranie naszego projektu „Mały Sołtys”. Postawa i zaangażowanie tych młodych ludzi, którzy dzisiaj przyjechali do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, pokazuje, że warto inwestować w dzieci i młodzież. Przekazujemy im wartości moralne, historyczne. Uczymy je postawy obywatelskiej. Widzimy efekty naszych działań, które warto rozpropagować na wiele innych miejscowości

podkreśla Lidia Musiał, opiekunka Koła i koordynatorka projektu.

Inf. i foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje