czwartek, 28 października 2021 09:33

Tuchów wycofał się z „uchwały anty LGBT”

Autor Aleksandra Tokarz
Tuchów wycofał się z „uchwały anty LGBT”

Tuchów uchylił rezolucję ws. powstrzymania ideologii LGBT. Uchwałę radni przegłosowali podczas środowej sesji. Za było ośmioro z nich.

„Uchwałę anty LGBT” Tuchów przyjął w 2019 roku z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości. Rok temu, z powodu jej przyjęcia, Tuchów, obok sześciu innych samorządów, nie otrzymał funduszy z unijnego programu „Partnerstwo miast”. Wcześniej, również z tego powodu, zerwana została współpraca miasta z jego zagranicznym partnerem – gminą Saint-Jean-de-Braye we Francji.

Wówczas samorząd szybko znalazł wsparcie w Ministerstwie Sprawiedliwości. W sierpniu minionego roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski przekazali radnym Tuchowa symboliczny czek na dotację z Funduszu Sprawiedliwości w wysokości 250 tys. zł.

- Gmina Tuchów stała się przedmiotem szykan unijnej komisarz do spraw równości Heleny Dalli, która decyzję ogłosiła, bo radni mieli odwagę upomnieć się o prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swymi przekonaniami. Mamy dla Tuchowa dobrą informację – Ministerstwo przyznało gminie wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości trzy razy wyższe niż środki, o jakie zawnioskowała – mówił wówczas, podczas konferencji prasowej, minister sprawiedliwości.

Ostatecznie jednak radni zdecydowali o wycofaniu się z „uchwały anty LGBT”. Podczas środowej sesji za zagłosowało ośmioro radnych, sześciu było przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

fot. Wikipedia/Paweł Klasa

Tarnów - najnowsze informacje