poniedziałek, 21 października 2019 15:26

Tymbark. Ćwiczenia na górze Paproć

Autor Marzena Gitler
Tymbark. Ćwiczenia na górze Paproć

Pali się las na zboczu Góry Paproć, pożar rozprzestrzenia się w stronę zabudowań mieszkalnych. W wyniku pożaru bezpośrednio zagrożony jest budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi, brak informacji o osobach poszkodowanych – to scenariusz ćwiczeń gminnych jednostek OSP w ramach gminnego systemu zarządzania kryzysowego opracowanych przez starszego kapitana Tomasza Kaptura z OSP Tymbark.

W organizację epizodów ćwiczeń mocno zaangażował się również druh Adam Kapturkiewicz z tymbarskiej OSP. Kierownikiem ćwiczeń był druh Zbigniew Kaptur, komendant gminny strażaków.

Tematem tegorocznych ćwiczeń była taktyka ratowniczo – gaśnicza podczas pożarów lasów w trudnym górskim terenie, zwłaszcza przepompowywanie wody na duże odległości przy znacznej różnicy poziomów.

Głównymi epizodami ćwiczeń było: przygotowanie linii obrony budynku mieszkalnego przed frontem pożaru poprzez przygotowanie systemu przepompowywania wody z potoku Słopniczanka na długości ok. 800 m i różnicy poziomów ok. 110 m. Kolejnym etapem ćwiczeń była lokalizacja pożaru i jego dogaszenie.

Kolejny epizod był równie trudny. Zakładał, że w trakcie działań na stromej leśnej drodze dochodzi do wypadku samochodu osobowego jednego z gapiów obserwujących działania gaśnicze, który wypada z drogi i stacza się ze stromej skarpy do lasu. W związku ze zdarzeniem należało przegrupować odpowiednie siły i środki w celu odnalezienia pojazdu, jego zabezpieczenia, udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poszkodowanym oraz ich ewakuacji do karetki Zespołu Ratownictwa Medycznego.
W działaniach ratowniczych udział wzięło 7 zastępów straży pożarnej: 3 OSP Tymbark, 2 OSP Podłopień, po jednym z OSP Zawadka i OSP Piekiełko.

Ćwiczenia wykazały bardzo dobre przygotowanie druhów strażaków do tego typu akcji ratowniczych.

Organizatorami ćwiczeń byli : Urząd Gminy w Tymbarku – Gminny Zespół Zarządzania kryzysowego oraz Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

Ćwiczenia obserwował szef GZZK Paweł Ptaszek, wójt Gminy Tymbark, który podziękował strażakom za profesjonalizm w realizacji zadań postawionych przez organizatorów ćwiczeń oraz druh Stanisław Przybylski, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

Robert Nowak, Fot. Adam Kapturkiewicz

Limanowa - najnowsze informacje