wtorek, 31 marca 2020 10:45

Uwaga. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, m.in. wychodzenie z domu tylko w pojedynkę

Autor Katarzyna Domagała
Uwaga. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, m.in. wychodzenie z domu tylko w pojedynkę

Nowe obostrzenia dot. przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie epidemii w kraju, które dzisiaj ogłosił premier Morawiecki, zakładają m.in.  ograniczenia wychodzenia z domu czy robienia zakupów. Co konkretnie?

Premier Morawiecki podczas konferencji podkreślił, że jedyną obecnie najskuteczniejszą formą ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, to dystans społeczny, który należy zwiększyć.

Nowe ograniczenia dotyczą m.in. liczby osób, które będą mogły przebywać jednocześnie w sklepie. Do sklepu będą mogły wejść trzy osoby przypadające na jedną kasę. Jeśli w supermarkecie jest 10 kas, to zakupy będzie mogło robić maksymalnie 30 osób. Z kolei, jeżeli w sklepie jest jedna kasa, zakupy będą mogły robić trzy osoby.

Ponadto, w sklepach zostaną wprowadzone specjalne godziny otwarcia sklepu dla seniorów. Chodzi o godziny w okolicy południa. Wtedy do sklepów będą wpuszczane wyłącznie osoby 65+.

Wyjście z domu tylko pojedynczo

Kolejne obostrzenie dotyczy wychodzenia z domu. Będzie można to zrobić wyłącznie w pojedynkę, nawet jeśli będziemy szli z członkami naszej rodziny, to należy zachować 2-metrowy odstęp. Zasada ta nie dotyczy rodziców z dziećmi, które wymagają opieki oraz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Nowe obostrzenia - konkrety:

>osoby niepełnoletnie mogą przebywać tylko z osobą dorosłą w przestrzeni publicznej;

>ograniczenia w dostępie do miejsc publicznych w przestrzeni otwartej (parków, plaż);

>zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;

>zamknięcie wszystkich punktów kosmetycznych, fryzjerskich;

>limit osób przebywających w sklepie i na targowiskach - 3 osoby na jedną kasę/ targowisko, w urzędzie pocztowym dwie; obowiązek robienia zakupów w rękawiczkach, które mają udostępnić sklepy;

>w weekendy zostaną zamknięte sklepy budowlane, otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki, drogerie;

>sklepy spożywcze, apteki, drogerie od godz. 10-12 będą otwarte wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia (starsze osoby będą mogły również robić zakupy w innych godzinach);

>punkty handlowe mają obowiązek regularnego dezynfekowania kas, terminali oraz obiektów, których dotykają klienci;

>odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych, z wyjątkiem pilnie wymaganych;

Premier apelował do seniorów, aby jak najrzadziej wychodzili z domu, również po zakupy.

Minister Szumowski zaznaczył, że w okresie Świąt Wielkiejnocy należy stosować się do ww. ustaleń.

Dodatkowe wymogi w zakładach pracy

>można pracować w biurowcach, jednak tylko w przypadku, jeśli pracodawca zorganizuje wszelkie środki potrzebne do zabezpieczenia się przed rozwojem koronawirusa (środki dezynfekcyjne);

>Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolowała, czy pracodawcy przestrzegają wprowadzonych obostrzeń;

Ponadto rząd wprowadza:

>ograniczenie w działalności hoteli i miejsc noclegowych (dostępne tylko dla osób, które w związku z wykonywaną pracą muszą z nich korzystać).

Kwarantanna domowa rozszerzona

Zaostrzeniu ulegają również zasady odbywania kwarantanny osób, które wróciły z kraju. Osoby, które przyjeżdżają do kraju, będą izolowane na minimum dwa tygodnie. Będą izolowane nie tylko od społeczeństwa, ale i rodziny. W innym przypadku cała rodzina zostanie objęta kwarantanną.

Limit miejsc w środkach transportu (prywatni przewoźnicy) jest taki sam, jak w przypadku publicznej komunikacji.

Nowe obostrzenia zostają wprowadzone na minimum dwa tygodnie. Większość z nich obowiązuje od 1 kwietnia, natomiast zalecenia dla pracodawców od czwartku.

koronawirus najnowsze informacje

Foto: Adam Guz / KPRM

Polska - najnowsze informacje