poniedziałek, 25 listopada 2024 13:30, aktualizacja 2 godziny temu

W czym może pomóc tomografia komputerowa?

Autor Artykuł sponsorowany
W czym może pomóc tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa to badanie stosowane przy diagnozowaniu obrazowym organizmu. Obok rentgena i ultrasonografii jest coraz częściej stosowana przez lekarzy, aby ułatwić im rozpoznanie schorzenia i postawienie trafnej diagnozy.

Najważniejsza jest diagnoza

Ból, gorsze samopoczucie, złe wyniki badania krwi czy moczu – te symptomy skłaniają nas, aby skonsultować się z lekarzem ogólnym, a potem ze specjalistą. Jednak przyczyną tych objawów może być wiele chorób. Aby trafnie postawić diagnozę, specjalista skieruje nas na kolejne badania, często badania obrazowe. Najpopularniejsze to badania rentgenowskie i ultrasonograficzne. Z pewnością każdy przechodził je wielokrotnie. Innym stosowanym badaniem jest tomografia komputerowa. Gdy słyszymy tę nazwę możemy poczuć lęk czy obawy, że chodzi o naprawdę poważne schorzenie. Nie musi tak być. To coraz częściej stosowane badanie, które pomoże zdiagnozować lub wykluczyć nasze problemy zdrowotne. Nie ma się więc czego obawiać. Tomografia komputerowa pozwoli trafnie ocenić funkcjonowanie naszego organizmu i wykryć ewentualne zmiany, które należy leczyć.

Tomografia komputerowa. Jak to działa?

Tym, co jest atutem tomografii komputerowej, jest bardzo dokładne prześwietlenie organizmu.

W trakcie badania jesteśmy proszeni, aby położyć się na specjalnym stole, a następnie wsuwani do tunelu, gdzie znajduje się głowica aparatu tomograficznego. Umieszczona w tomografie lampa rentgenowska porusza się ruchem okrężnym wokół naszego ciała. Na obwodzie znajduje się od 16 do kilkuset rzędów detektorów, rejestrujących osłabienie promieniowania po przejściu przez nasze tkanki. Wyniki pomiarów dają obraz wygenerowany przez komputer, na którym dokładnie widoczne są ewentualne zmiany i ich lokalizacja.

Badanie TK jest szczególnie przydatne w diagnostyce patologii ośrodkowego układu nerwowego, płuc, brzucha i narządów miednicy. W przypadku tomografii klatki piersiowej, wskazaniem do przeprowadzenia tego badania są m.in. przewlekły kaszel, zmiany nowotworowe, zatorowość płucna, rozstrzeń oskrzeli, choroby w obrębie miąższu płuc, marskość płuc, choroby serca (np. kardiomiopatia), gromadzenie się płynu w jamie opłucnej, wady rozwojowe w obrębie klatki piersiowej i płuc oraz zapalenie płuc i inne stany o podłożu zapalnym, rozwijające się w obrębie tych struktur. Tomografia komputerowa jamy brzusznej pozwoli na ocenę stanu żołądka, jelit, nerek czy wątroby.

Jak przygotować się do badania?

Badanie tomografem komputerowym, podobnie jak większość badań obrazowych, wymaga specjalnego przygotowania. Najczęściej, aby wykryć ewentualne zmiany, w trakcie badania podawany jest w kroplówce kontrast. Z tego powodu musimy wcześniej oznaczyć nasz poziom kreatyniny we krwie i z tymi wynikami udać się do gabinetu tomografii komputerowej.

Na cztery godziny przed planowanym badaniem nie możemy nic jeść ani pić.

Wizyta w gabinecie tomografii rozpoczyna się od wypełnienia ankiety, w której opisujemy nasze choroby i stan organizmu. To kilka prostych pytań. Ponieważ podczas badania otrzymujemy dawkę promieniowania jonizującego (Rentgena), w przypadku kobiet bardzo ważną rzeczą jest poinformowanie personelu czy jesteśmy, lub możemy być w ciąży. Tomografia komputerowa może być zagrożeniem dla płodu.

Tuż przed wejściem do gabinetu diagnostycznego, aby przygotować się bezpośrednio do badania, rozbieramy się w szatni,. Możemy pozostać w bieliźnie (koszulka, majtki), kobiety powinny jednak zdjąć biustonosz.

Samo badanie jest bezbolesne, trwa od 20 do 30 minut. Nieprzyjemne uczucie może spowodować sam kontrast, który sprawia, że poczujemy w ustach charakterystyczny, metaliczny smak, a w prześwietlanych tomografem organach wyraźne ciepło.

Po badaniu zostaniemy poproszeni, aby poczekać przed gabinetem na wypadek ewentualnego pogorszenia się naszego samopoczucia. Zostanie nam też usunięty wenflon, którym został podany kontrast. Musimy też liczyć się, że po badaniu z kontrastem przez pewien czas nie możemy prowadzić samochodu.

Gdzie i kiedy na badanie?

Tomografia komputerowa najczęściej wymaga skierowania lekarskiego, bez względu na to, czy wykonujemy ją na NFZ czy prywatnie, odpłatnie. Tomografia komputerowa w Krakowie jest dostępna w szeregu przychodni, szpitali i prywatnych placówek medycznych, a nawet w specjalnych gabinetach. Gdy lekarz skieruje nas na tomografię komputerowa warto takie zalecenie potraktować poważnie i nie odwlekać zapisania się na to badanie, bo zdrowie jest przecież najważniejsze i musimy mieć pewność, że wszystko z nami w porządku, lub jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Diagnoza postawiona za pomocą tomografii z pewnością będzie pewniejsza i szybsza, a przecież o to chodzi.

źródło zdjęcia: własne

Zdrowie - najnowsze informacje

Rozrywka