środa, 21 sierpnia 2019 11:27

W wyborach do Senatu czekają nas ciekawe pojedynki. Zobacz kto z kim się zmierzy

Autor (red)
W wyborach do Senatu czekają nas ciekawe pojedynki. Zobacz kto z kim się zmierzy

Wybory do obu izb parlamentu odbędą się 13 października. Warto pamiętać o tym, że zasady, na jakich będziemy wybierać przedstawicieli Senatu są całkowicie inne niż w wyborach do Sejmu.

W wyborach do Senatu od 2011 obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Oznacza to, że w każdym okręgu mandat na 4-letnią kadencję zdobywa tylko jeden kandydat. Ten, który zdobędzie największą liczbę głosów. Nie liczy się tu ogólne poparcie dla partii w skali regionu czy kraju. Decyduje tylko i wyłącznie wynik – czyli liczba głosów oddana na danego kandydata. Dlatego partie opozycyjne porozumiały się i postanowiły wspólnie wystawić jednego kandydata przeciwko przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości. To z całą pewnością sprawi, że pojedynki kandydatów do Senatu będą dużo ciekawsze niż do Sejmu. Rywalizować będą konkretne osoby i to ich poglądy, opinie i programy będziemy mogli oceniać. Szyldy partyjne powinny zejść na drugi plan. Powinny, choć wiadomo, że nie do końca tak będzie.

Jakie zatem pojedynki czekają nas w naszym regionie? Polska wyborach do Senatu jest podzielona na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. Na Małopolskę przypada 8. Przyjrzyjmy się starciom najciekawszym, czyli kandydatów partii rządzącej z kandydatami opozycji.

Okręg 30 – powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki:

Andrzej Michał Pająk (PiS) - Maciej Koźbiał (opozycja)

Andrzej Michał Pająk (64 l.) to pochodzący z Zawoi były starosta suski. Jest senatorem Prawa i Sprawiedliwości od dwóch kadencji, choć w wyborach parlamentarnych w 2007 startował bez powodzenia z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Maciej Koźbiał (55 l.) – pochodzący z Wadowic  przedsiębiorca i były Radny Rady Powiatu Wadowickiego. Szef wadowickich struktur Platformy Obywatelskiej. W 2015 roku kandydował bez powodzenia z listy tej partii do Sejmu RP.

Okręg 31 – powiaty: krakowski, miechowski, olkuski:

Marek Pęk (PiS) - Janusz Bargieł (opozycja)

Marek Pęk (44 l.) wicemarszałek Senatu tej kadencji. Urodził się w Rzeszowie, ale związany jest z Krakowem. W wyborach parlamentarnych w 2015 z ramienia PiS został wybrany do Senatu w tym samym okręgu wyborczym, w którym w poprzedniej kadencji senatorem był jego ojciec – Bogdan Pęk.

Janusz Bargieł (61 l.), pochodzący z Olkusza lewicowy kandydat opozycji. Od lat jest członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2001 z ramienia tej partii uzyskał mandat senatora. Od 2006 do 2007 był wiceburmistrzem Wolbromia.

Okręg 32 – miasto Kraków I część (dzielnice: II Grzegórzki, III Prądnik Czerwony, IV Prądnik Biały, XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta)

Krzysztof Mazur (PiS-Porozumienie) - Bogdan Klich (opozycja)

Krzysztof Mazur (37 l.) - politolog i filozof, doktor, prezes Klubu Jagiellońskiego w latach 2007-2012 oraz 2015-2018. Od 2013 zaangażował się we współpracę z inicjatywami (Polska Razem, Porozumienie) tworzonymi przez Jarosława Gowina.

Bogdan Klich (59 l.) – krakowianin, członek Platformy Obywatelskiej. Obecny od lat na scenie politycznej: od 2004 do 2007 poseł do Parlamentu Europejskiego, poseł na Sejm IV kadencji, w latach 2007–2011 minister obrony narodowej, senator VIII i IX kadencji.

Okręg 33 – miasto Kraków II część (dzielnice: I Stare Miasto, V Krowodrza, VI Bronowice, VII Zwierzyniec, VIII Dębniki, IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie, XII Bieżanów-Prokocim, XIII Podgórze)

Jan Duda (PiS) - Jerzy Fedorowicz (opozycja)

Jan Duda (70 l.) – ojciec prezydenta Andrzeja Dudy urodził się w Nowym Sączu. Jest profesorem zwyczajnym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W polityce od 2014 roku, kiedy wyborach samorządowych  z listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego. Mandat uzyskał także w wyborach 2018 roku.

Jerzy Fedorowicz (71 l.) urodził się na Dolnym Śląsku, ale od studiów na PWST związany z Krakowem. Był aktorem w krakowskich teatrach, a w 1989 został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Od końca lat 90-tych aktywny politycznie. Od 2005 był posłem, a w wyborach w 2015 został senatorem z ramienia PO.

Okręg 34 – powiaty: bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki

Włodzimierz Bernacki (PiS) - Artur Kozioł (opozycja)

Włodzimierz Bernacki (59 l.), politolog i nauczyciel akademicki pochodzi z Proszowic. W wyborach w 2011 z ramienia PiS w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski. W 2015 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję.

Artur Kozioł (51 l.) burmistrz Wieliczki od 2006 roku. Wcześniej był Radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego. Absolwent studiów w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Bardzo popularny i ceniony w rejonie wielickim. Szerzej znany jako współorganizator 31. Światowych Dni Młodzieży, w czasie których część wydarzeń odbywała się w Brzegach koło Wieliczki.

Okręg 35 – powiaty: dąbrowski, tarnowski

Kazimierz Wiatr (PiS) - Jakub Kwaśny (opozycja)

Kazimierz Wiatr (64 l.) pochodzący z Krakowa naukowiec i polityk, profesor zwyczajny AGH, harcmistrz, były przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Jest jednym z senatorów najdłużej pełniących tę funkcję - od 2005 roku, przez 4 kadencje.

Jakub Kwaśny (34 l.) – tarnowianin, od urodzenia związany z tym miastem. Doktor nauk ekonomicznych i nauczyciel akademicki. Przewodniczący Rady  Miejskiej w Tarnowie, w samorządzie od 2006 roku. Przedstawiciel nowego pokolenie socjaldemokracji, jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej

Okręg 36 – powiaty: limanowski, nowotarski, tatrzański

Jan Hamerski (PiS) - Maria Nurowska (opozycja)

Jan Hamerski (67 l.) urodził się w Szczawnicy. W latach 2002–2006 był starostą nowotarskim, od 2002 do 2008 prezes Związku Podhalan. Jest senatorem obecnej kadencji z ramienia PiS.

Maria Nurowska (75 l.) – popularna powieściopisarka i nowelistka („Wariatka z Komańczy", "Bohaterowie są zmęczeni") Ma swoich fanów także w Niemczech. Pochodzi z Podlasia. Jej dziadek był arystokratą, ojciec legionistą, matka należała do Armii Krajowej. Ona sama ma poglądy feministyczne.

Okręg 37 – powiaty: gorlicki, nowosądecki

Marta Mordarska (PiS) - Rafał Skąpski (opozycja)

Marta Mordarska (55 l.) rodowita sądeczanka, Radna Województwa Małopolskiego. Absolwentka  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i warszawskiej SGH. Jest Przewodniczącą Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej i Dyrektorem Małopolskiego Oddziału PFRON

Rafał Skąpski (68 l.) – urodził się we Wrocławiu, ale mieszkał w Krakowie, Warszawie i w powiecie nowosądeckim. W 2018 roku bez powodzenia kandydował na prezydenta Nowego Sącza. Związany z SLD. Z wykształcenia jest prawnikiem. W latach 2001–2004 był wiceministrem kultury w rządzie Leszka Millera.

Wyborczy Tygiel - najnowsze informacje