środa, 25 stycznia 2023 14:06

Wieliczanie i krakowianie pod powstańczą tablicą i na grobach powstańców styczniowych

Autor Jadwiga Duda
Wieliczanie i krakowianie pod powstańczą tablicą i na grobach powstańców styczniowych

22 stycznia 2023 roku minęła 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości upamiętniające ten ważny zryw niepodległościowy odbyły się 23 stycznia (poniedziałek) na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca 23 powstańców styczniowych z regionu wielickiego. Po raz pierwszy wzięła w nich udział Jednostka Strzelecka 2077 z Krakowa.

Tablicę odsłonięto w 1938 r., z inicjatywy Józefa Jagielskiego, ówczesnego burmistrza Wieliczki, w 75. rocznicę wybuchu powstania.  W uroczystości wzięły udział delegacje uczniów szkół podstawowych nr 1, 2 oraz 3 z Wieliczki, członkowie stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” oraz mieszkańcy.

Na zaproszenie organizatorów - Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki, po raz pierwszy w coroczne obchody zaangażowała się również Jednostka Strzelecka 2077 z Krakowa. Po złożeniu meldunku, wartę honorową przy zabytkowej tablicy z nazwiskami powstańców objęli strzelcy Sekcji Reprezentacyjnej JS 2077 Kraków. Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia i złożenie zniczy oraz kwiatów przez poszczególne przybyłe delegacje. W imieniu strzelców wiązankę złożyli Zastępca Dowódcy JS 2077 Kraków plut. ZS Hubert Cora oraz strz. Jarosław Cora z Działu Administracji Jednostki.

Wiązankę biało-czerwonych kwiatów w imieniu burmistrza Wieliczki złożył Adam Marek Panuś, Sekretarz Gminy Wieliczka. Po złożeniu kwiatów i odśpiewaniu hymnu narodowego, uczestnicy spotkania odwiedzili groby powstańców styczniowych, znajdujące się na wielickiej nekropolii.

Na tablicy umieszczonej na Domu Przedpogrzebowym widnieje napis: „1863 22 I 1938 Tomasz Borzęcki, Stanisław Bączewski, Jan Bogda, Wojciech Chełmecki, Jan Ciepły, Władysław Ciepły, Błażej Hyszko, Ludwik Kolasa, Kacper Jamróz, Tytus Klemensiewicz, Roman Krupa, Seweryn Łempicki, Kazimierz Sałacki, Ignacy Makomaski, Karol Malinowski, Józef Olesiak, Szczęsny Pachel, Marcin Rembacz, Szymon Rupik, Zygmunt Urasiński, Józef Zieliński, Karol Zięba, Adam Znański - Pamięci bohaterów Powstania Styczniowego - Wieliczka.”  

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. od ogłoszenia Manifestu, wydanego przez Centralny Komitet Narodowy, który powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była branka do armii rosyjskiej, przeprowadzona niespodziewanie w Królestwie Polskim w połowie stycznia. Powstanie było największym zrywem niepodległościowym w XIX wieku po rozbiorach, na który złożyło się ponad 1 200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców z wszystkich warstw społeczeństwa. Walki trwały do jesieni 1864 r.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka