czwartek, 25 listopada 2021 22:44

Strach przed „najgorszym wariantem” wirusa. Wielka Brytania wstrzymuje loty

Autor Tomasz Stępień
Strach przed „najgorszym wariantem” wirusa. Wielka Brytania wstrzymuje loty

Wielka Brytania błyskawicznie reaguje na informacje o nowym, silnie zmutowanym wariancie koronawirusa. O samoloty z 6 krajów, w których wykryto ogniska nowej mutacji nie będą mogły lądować na Wyspach.

Ledwie media zdążyły poinformować o nowej mutacji koronawirusa, którą tymczasowo nazwano B.1.1.529, a już niektóre kraje podjęły środki zapobiegawcze przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa. B.1.1.529 został po raz pierwszy zauważony w Botswanie, a kolejne przypadki odnotowano w RPA i kliku innych krajach południowej Afryki. Naukowcy są bardzo zaniepokojeni pojawieniem się tej wersji, gdyż, jak twierdzą, jest ona bardzo silnie zmutowana. – Ten wariant nas zaskoczył, to duży skok w ewolucji wirusa, o wiele silniej zmutowany, niż się spodziewaliśmy – powiedział BBC prof. Tulio de Oliveira, dyrektor Center for Epidemic Response and Innovation w Południowej Afryce. Jako „najgorszy, jaki do tej pory widzieliśmy” określił go inny z ekspertów. Jak oceniają naukowcy B.1.1.529 ma aż 32 mutacje w białku kolca, co może wpływać na zdolność wirusa do infekowania komórek i rozprzestrzeniania się. Co gorsza, to właśnie białko kolca jest celem większości szczepionek, a mutacje mogą utrudnić przeciwciałom rozpoznanie wirusa i sprawić, że szczepionki będą mniej skuteczne. Eksperci oceniają, że w części wirusa, która jako pierwsza wchodzi w kontakt z komórkami naszego ciała, B.1.1.529 ma aż 10 mutacji. Wariant Delta, który błyskawicznie opanował cały świat, miał zaledwie dwie mutacje w stosunku do pierwszej wersji wirusa.

Dlatego Wielka Brytania, mimo że nie potwierdzono tam jeszcze żadnych przypadków, podejmuje działania wyprzedzające. I od jutra zawiesza wszystkie loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Botswany, Lesotho i Eswatini.

– Dodanie sześciu krajów do czerwonej listy wynika z ostrożności. Podejmujemy te działania aby chronić nasze granice najlepiej jak potrafimy – powiedział Sajid Javid  minister zdrowia w rządzie Borisa Johnsona.

Dodatkowo każdy, kto przyjedzie z krajów południowoafrykańskich innym niż samolot środkiem transportu po godzinie 04:00 w niedzielę, będzie musiał poddać się kwarantannie w hotelu, a osoby które wróciły wcześniej są poproszone o izolację w domu.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje