środa, 17 stycznia 2018 12:17

WOŚP Dębica. Energii dodaje nam młodzież.

Autor Marzena Gitler
WOŚP Dębica. Energii dodaje nam młodzież.

Dębicki sztab pobił kolejny rekord zbierając ponad 277 tysięcy złotych, które w tym roku trafią na pomoc noworodkom. W powiecie dębickim Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w tym roku w mieście i gminie Dębica, Żyrakowie, Głowaczowej, Brzostku, Jodłowej oraz Pilźnie. W organizowanej od 15 lat akcji zebrano tu łącznie ponad 2 mln złotych.

Dębicki sztab WOŚP, który mieści się w „Kwiatku” - Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego bije rekordy zbiórki od 15 lat. Szefową akcji jest Małgorzata Burdzy w tej placówki. - Młodzież dodaje nam energii – odpowiada na pytanie, sad bierze zapał do organizowania tak dużej akcji po raz kolejny. - Nie ma, że się im odmówi. W powiecie dębickim akcja objęła w tym roku ponad 12 miejscowości.

Najwięcej atrakcji towarzyszyło zbiórce w stolicy powiatu. Tu powszechna mobilizacja rozpoczęła się już o godz. 7 na dębickim rynku, którym zawładnął Automobilklub Stomil Dębica. Podczas VI Dębicką Motoroorkiestry zorganizowano rajd ulicami miasta oraz licytację przejazdów i gadżetów. O godz. 12 turniejem halowym rozpoczęło się wielkie granie na hali MOSIR. Nie zabrakło gorącej zumby, pokazów ratownictwa medycznego, prezentacji miejscowych grup artystycznych i licytacji. Prawdziwy rekord pobito w Galerii Dębickiej, gdzie już od godz. 10 „magiczne poduchy” szyli wolontariusze z Akademii Małego Strażaka. - Przynieśli do sztabu 15 tysięcy złotych, które zebrali szyjąc poduchy – relacjonuje szefowa dąbrowskiego sztabu.

Imprezy związane ze zbiórką odbyły się na Strzelnicy PaintBallowej, Ranczu Hucułek, miejscowym lodowisku MOSiR i w Endorfinie. Finał dębnickiego grania zaplanowano już od godz. 16.30 w muszli koncertowej. Podobnie jak przed rokiem efektowne „światełko do nieba” przygotowała Grupa Tancerzy Ognia Draconica.

- W organizację naszej imprezy bardzo włączają się gminy. Liczymy, że przekroczymy nawet kwotę 270 tysięcy, bo jeszcze spływają środki. 15 tysięcy złotych zebrała w tym roku Gmina Dębica. To kwota dwa razy większa niż przed rokiem – podsumowuje Małgorzata Burdzy. Wielką pracę wykonała tu koordynatorka sztabu gminnego Anna Wolicka z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. 14 stycznia koncerty i festyny charytatywne wspierające akcję zorganizowano w pięciu gminnych miejscowościach. W Gminie Dębica zebrano łącznie aż 77 318,15zł. Najwięcej – prawie 28,5 tys zł zebrano w Pustkowie–Osiedlu, ponad 16 tys. w Pustyni, ponad 10 tys. zł w Zawadzie, prawie 9 tys. zł w Braciejowej i 7 tys zł w Podgrodziu. Szkoły z terenu Gminy Dębica uzbierały łącznie ponad 6 tys. zł, najwięcej – 1,6 tys zł - udało się zebrać w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu. - Każdy zbiera najlepiej jak potrafi – wyjaśnia Małgorzata Burdzy. My idziemy w teren, na żywioł. Gminy stawiają na licytacje. Za jeden tylko tort w Gminie Dębica podczas licytacji udało się zdobyć aż 5 tys. zł. 2 unikatowe hulajnogi przekazane przez Ruch Integracji Społecznej w Gminie Brzostek poszły za 1000-1200 złotych. Naszą największą „puszkę” oddał w tym roku Krystian Sojka, który sam zebrał 4 464,14 zł – dodaje Burdzy.

W Gminie Brzostek zbierano pieniądze na dwudniowym turnieju w futsalu i na miejscowym rynku. Po południu w miejscowym Domu Kultury odbyły się koncerty, występy, pokazy strażackie oraz licytacje. W sumie w Gminie Brzostek zebrano ok. 11 tys. zł

13 tysięcy złotych przywieźli dziś do sztabu „Kwiatek” wolontariusze z Żyrakowa. Tam Orkiestra „grała” na hali sportowej miejscowego zespołu szkół. Akcję wsparły miejscowe stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich oraz strażacy ochotnicy. Nie zabrakło też koncertu Orkiestry Dętej Gminy Żyraków.

W Gminie Czarna podczas finału WOŚP zebrano 7 tys. zł. Imprezę zorganizowano w Szkole Podstawowej w Głowaczowej. Tu też oprócz licytacji był teleturniej, pokazy OSP i wiele innych atrakcji. Na cel WOŚP przeznaczyli swoje obrazy Magdalena Bukowska i Piotr Wolfa, a pomysłodawcą tych licytacji był Tomasz Wodziński – pracownika Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Czarnej.
W Jodłowej finał zbiórki przyniósł 5,5 tys. zł. Tu na sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa odbyły się prezentacje artystyczne miejscowych szkół oraz licytacje orkiestrowych gadżetów.

- Mamy nowy rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - poinformował na gminnej stronie internetowej sztabu WOŚP Krzysztof Czekaj. Podczas finału w sali LO w Pilźnie zebrano tu ok. 31,5 tys. złotych, czyli o ponad 2,5 tys. zł więcej niż przed rokiem. - Olbrzymi wkład w rekordową zbiórkę mieli wolontariusze, których kwesta przyniosła prawie 25 tysięcy złotych – podsumował Krzysztof Czekaj. Na całkowitą kwotę złożyły się również wpływy od sponsorów (ok. 4 tys. zł) i zyski z loterii (2,5 tys. zł).

Tegoroczna Orkiestra znów była rekordowa, i na pewno przyczyniło się do tego zaangażowanie lokalnych społeczności takich jak gminy w powiecie dębickim. Nie więc sensu dyskusja „dawać czy nie dawać” Owsiakowi. Tu wszyscy wiedzą, że zebrane środki pomogą uzupełnić sprzęt w najbliższym szpitalu, sprzęt, od którego zależy życie najmłodszych mieszkańców. I dlatego warto pomagać.

Marzena Gitler, foto: UM Dębica, UG Pilzno

Dębica - najnowsze informacje

Rozrywka