wtorek, 2 marca 2021 10:33

Wyrok w sprawie tęczowej Matki Boskiej. Nie doszło do obrazy uczuć religijnych

Autor Aleksandra Tokarz
Wyrok w sprawie tęczowej Matki Boskiej. Nie doszło do obrazy uczuć religijnych

Sprawa dotyczyła rozlepiania wokół kościoła nalepek, na których widniał wizerunek Matki Bożej w tęczowej aureoli. Decyzją sądu w Płocku aktywistki, które były oskarżone o znieważenie uczuć religijnych, zostały uniewinnione.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych wszczęto po tym, jak w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postać Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy.

Proces w tej sprawie ruszył 13 stycznia 2021 roku. Odbyły się dwie rozprawy, w tym ostatnia 17 lutego. Prokurator zażądała wymierzenia kary sześciu miesięcy ograniczenia wolności poprzez 30 godzin miesięcznie nieodpłatnych, kontrolowanych prac na cele społeczne. Do tego wniosku przyłączył się pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej Kai Godek. Obrona wniosła o uniewinnienie.

Bransoletki ostrzegające o łamaniu kwarantanny. Pojawią się też w Polsce?
Program pilotażowy technologii, która ma pomagać egzekwować przestrzeganie obowiązku kwarantanny rozpoczął się w Izraelu. Podróżni wracający z zagranicy otrzymują bransoletki, które powiadomią odpowiednie służby w przypadku złamania zasad izolacji.

Trzem kobietom przedstawiono zarzuty z art. 196 Kodeksu karnego, a więc obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej. Sąd nie znalazł jednak znamion przestępstwa. Sędzia odczytująca uzasadnienie wyroku podkreślała, że w zachowaniu oskarżonych nie dopatrzono się pogardy wobec religii. Kobiety poprzez swoją prowokację domagały się jedynie publicznej debaty na przemilczany temat homofobii w Kościele katolickim. Wskazała, że aktywistki nie kierowały się chęcią obrażenia czyichkolwiek uczuć religijnych, czy znieważenia wizerunku Matki Boskiej. Jak uzasadniano, ich celem było jedynie okazanie solidarności ze społecznością LGBT.

inf. onet.pl, fot. ilustracyjne

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka