wtorek, 20 lipca 2021 10:24

Bochnia. Nie zniszczyła jej II wojna światowa, ale wzięli się za nią wandale. Teraz zostanie odbudowana

Autor Głos 24
Bochnia. Nie zniszczyła jej II wojna światowa, ale wzięli się za nią wandale. Teraz zostanie odbudowana

Przetrwała 141 lat, nie zniszczyła jej II wojna światowa, nie nadgryzł jej ząb czasu. Za to doszczętnie zniszczyli ją wandale. Sprawa jednak ma swój szczęśliwy finał, gdyż dzięki internetowej zbiórce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, udało się zebrać odpowiednią kwotę a prace renowacyjne ruszą już w lipcu.

Zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z Kapliczki w Lasku Uzbornia została postawiona w 1880 roku. Ufundowana przez Marię Maiss, w podziękowaniu za uratowanie życia jej dziecka, które cudownie ocalało od niebezpieczeństwa.  Kapliczka przetrwała II wojnę światową, odnowiona w 2013 roku. Ledwie po 8 latach została doszczętnie zniszczona. Nieznani do dzisiejszego dnia sprawcy, dopuścili się niewiarygodnego aktu wandalizmu - wyrwali figurę i rozbili o bruk obok kapliczki. Sprawa została nagłośniona, powstała zbiórka, dzięki której w kilka dni udało się zebrać kwotę 12 tysięcy złotych.

Kapliczka znajduje się na terenie, którego właścicielem jest miasto Bochnia, dlatego prace remontowe będą realizowane przez bocheński Urząd Miasta. Bez wątpienia kapliczka jest wyjątkowym miejscem, które zbiera mieszkańców podczas nabożeństw majowych i nie tylko. Jest to również spokojna przystań dla każdego, kto pośród leśnej ciszy pragnie oddać się modlitwie i refleksji.  

Aleksandra Kukuła

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje