poniedziałek, 14 czerwca 2021 10:29

Zmiany w energetyce widziane z trzech perspektyw, czyli Green Energy Congress

Autor Głos 24
Zmiany w energetyce widziane z trzech perspektyw, czyli Green Energy Congress

23 września 2021, w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, portal PumpLab organizuje pierwsze w Polsce wydarzenie budujące świadomość nieuniknionych zmian w energetyce widzianą z trzech perspektyw – społeczeństwa, przemysłu i samej energetyki – Green Energy Congress. Wydarzenie skoncentrowane będzie wokół tematów związanych z niskoemisyjnością, OZE, alternatywnych źródeł energii, zmian dla społeczeństwa. W Kongresie weźmie udział ponad dwudziestu prelegentów na trzech osobnych scenach. Green Energy Congress ma formułę hybrydową, a zatem dołączyć do niego można zarówno na żywo – w ICE Kraków, jak i online – za pomocą dedykowanej, darmowej platformy.

Gościem dzisiejszego spotkania jest pan Przemysław Machynia – prezes portalu PumpLab.

Pytanie 1: Panie Przemysławie, witamy! Proszę powiedzieć jakich tematów i prelegentów możemy się spodziewać podczas Green Energy Congress?

PM: Witam serdecznie! Dokładnie, w Green Energy Congress udział weźmie ponad dwudziestu prelegentów z trzech różnych obszarów. Na scenie „Energetyka” będziemy rozmawiać m.in. o tym, jak zmiany w polskiej energetyce wpłyną na sprzedaż energii, o aukcjach OZE, o digitalizacji procesów w energetyce, drugim życiu terenów poprzemysłowych. Wśród prelegentów wymienić mogę reprezentantów zarówno instytucji państwowych, m.in. Towarowej Giełdy Energii, jak i dużych przedsiębiorstw wdrażających ekologiczne rozwiązania na krajową skalę, takich jak Lotos Petrobaltic, Polenergia, Polkomtel.

Scena „Przemysł” będzie kuźnią inspiracji. Porozmawiamy o alternatywnych źródłach energii dla przemysłu, odnawialnych źródłach energii i praktykach firm, które już z nich korzystają, oszczędności ekologicznej możliwej do osiągnięcia na różnych poziomach firmy. Tutaj w roli prelegentów wystąpią przedstawiciele Veolii, Hydrogen Poland, Ecol-Unicon, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Obszar „Społeczeństwo” poruszy natomiast tematy związane ze zmianami, jakie faktycznie czekają polskie społeczeństwo. Odniesiemy się między innymi do mikro rozwiązań, które oszczędzają i które świadomy konsument może wdrażać, możliwości ograniczania emisji CO2 w miastach, ewolucji dań na wynos i e-aut. Porozmawiamy z przedstawicielami Mercedes Benz Polska, WWF Polska, Implant Warsaw. Na tej scenie możemy poznać interesujące, nowoczesne rozwiązania, który my sami z poziomu konsumentów, możemy codziennie wdrażać.

Po szczegóły zapraszam oczywiście na stronę internetową wydarzenia.

Pytanie 2: Podczas GREEN ENERGY CONGRESS poruszonych zostanie około 20 tematów związanych z transformacją energetyczną Polski jednocześnie. To niespotykane, ponieważ z reguły konferencje tego typu skupiają się wokół jednego wątku przewodniego. Dlaczego portal PumpLab proponuje akurat takie rozwiązanie?

PM: Świat codziennie zmienia się na naszych oczach. Ważne jest, by mieć na uwadze, że nie zmienia się tylko w jednym aspekcie, w jednym sektorze gospodarki czy jednej branży. Warto spojrzeć na dziejące się wokół nas zmiany z szerszej perspektywy. Właśnie dlatego 3 sceny podczas Green Energy Congress.

Mamy świadomość, że transformacja energetyczna w Polsce przełoży się w zasadzie na każdą dziedzinę życia i każdego Polaka. Dlatego podczas Kongresu spytamy zarówno o to, jak węglowe tradycje Polski wpływają na budowę systemu zeroemisyjnego, jakie wobec tego alternatywne źródła energii możemy wykorzystać w przemyśle i jakie zmiany czekają w związku z tym naszych rodaków? Na tak duże zmiany nie można patrzeć tylko z jednego punku widzenia. Warto spojrzeć na nie z kilku perspektyw, by mieć pełny obraz sytuacji i świadomość realnych do wprowadzania rozwiązań. Taki cel świadomościowy chcemy uzyskać, realizując poszczególne prelekcje podczas Green Energy Congress.

Pytanie 3: Co było inspiracją do zorganizowania takiego wydarzenia? Tym bardziej, że jako PumpLab zajmujecie się infrastrukturami pompowymi. Skąd taki pomysł?

PM: Jednym z bodźców do zorganizowania GREEN ENERGY CONGRESS było nasze marcowe wydarzenie – I Forum Ekspertów PumpLab – Oszczędność energetyczna w infrastrukturach pompowych, podczas którego w rozmowach z uczestnikami dostrzegliśmy potrzebę zgłębienia tematu i odniesienia się do niego z szerszej perspektywy i z różnych punktów widzenia. Zarówno zmiany klimatyczne, jak i transformacja energetyczna, nie odnoszą się tylko do branży energetycznej. Dotyczy to także szeroko pojętego przemysłu, handlu, usług a w efekcie końcowym zawsze nas -  konsumentów i społeczeństwa. Mnożące się pytania jak odnaleźć działające, energooszczędne rozwiązania, dzięki którym zarówno duże zakłady, jak i mniejsze firmy mogłyby oszczędzać energię oraz mieć realny wpływ na sytuację ekologiczną, wywołały w nas potrzebę stworzenia wydarzenia, które przybliżyłoby kwestie alternatywnych źródeł energii i możliwości przedsiębiorców. Dlatego chcemy zwrócić uwagę na możliwości alternatywnych źródeł energii i zachowań oraz potencjału „zielonej energii” pod kilkoma względami.

Pytanie 4: Green Energy Congress to wydarzenie, podczas którego prelekcje odbywają się na trzech scenach jednocześnie. Proszę powiedzieć nam coś więcej o tym, jak będzie wyglądał przebieg wydarzenia?

PM: Wydarzenie rozpocznie się 23 września o godzinie 9:00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Po wspólnej części rozpoczynającej Konferencję, odnoszącej się do europejskiej perspektywy zielonego ładu i Planu Energetycznego Polski, uczestnicy będą mogli decydować w których prelekcjach z wybranej sceny chcą wziąć udział. Na każdej scenie przewidziane jest 6-7 prelekcji. Prelegenci mają się czym chwalić w zakresie przyjętych lub planowanych do wdrożenia rozwiązań. Warto o tym posłuchać.

W każdej kategorii tematycznej poprowadzimy także panel dyskusyjny (po I Forum Ekspertów PumpLab wiemy, że tego typu panele są doskonałym zwieńczeniem prowadzonych wcześniej prelekcji). Uczestnicy, którzy będą z nami na miejscu, będą mogli wybierać prelekcje, w których chcą brać udział i zgodnie z agendą uczestniczyć w nich, dołączając do określonych scen. Uczestnicy online również będą mieli taką możliwość, przełączając się na odpowiednią ścieżkę transmisji, z wybranej sceny. Szczegółowy program Kongresu dostępny jest na stronie wydarzenia.

Podsumowaniem i jednocześnie finałem GREEN ENERGY CONGRESS będzie ogłoszenie laureatów konkursu Top Eco Innovation, w którym firmy, start-upy i tak naprawdę wszyscy zaangażowani w tematykę eko, zgłaszają swoje propozycje na ekologiczne produkty, usługi i działania CSR. Podczas finału Top Eco Innovation, zaprezentujemy wyróżnione i zwycięskie rozwiązania. Konkurs Top Eco Innovation ma być szansą na pokazanie swojego innowacyjnego rozwiązania światu, zyskanie zainteresowania, a nawet potencjalnych partnerów do wdrażania tego rozwiązania na szerszą skalę.

Pytanie 5: Jakich rozwiązań szukają Państwo w konkursie Top Eco Innovation? Czy to rywalizacja, w której każdy może wziąć udział?

PM: Konkurs przeznaczony jest dla każdego, kto ma pomysł lub rozwiązanie wdrażające lub promujące oszczędność ekologiczną. Mogą to być rozwiązania typu podłoga kinetyczna licząca kroki i zmieniająca je w energię, rozwiązania fotowoltaiczne, energooszczędne produkty, ale także postawy proekologiczne szerzone w organizacjach i społecznościach, specjalistyczne doradztwo regulujące aspekty przechodzenia na alternatywne źródła energii i inne. W Top Eco Innovation nie ma ograniczeń i każdy pomysł, który wpływa na optymalizację energetyczną i świadomość ekologiczną, wart jest pochwalenia się nim! Do tego zachęcamy w tym konkursie.

Na rynku pojawia się coraz więcej śmiałych, ekologicznych rozwiązań, ale zdajemy sobie sprawę, że bardzo wiele może pozostać jeszcze nieodkrytych! Top Eco Innovation ma być okazją do pochwalenia się swoim rozwiązaniem i dania mu szansy na dalszy rozwój. W Polakach, również w polskich przedsiębiorstwach, rośnie świadomość ekologiczna i w bliskiej przyszłości energooszczędne narzędzia, proekologiczne rozwiązania i wzmacnianie postaw eko nabierze jeszcze większego znaczenia. Warto wykorzystać moment, by zaprezentować swój eko pomysł właśnie teraz, by szybciej  z niego skorzystać, a zmiany energetyczne zaczynały się tu i teraz.

Pytanie 6: Green Energy Congress, 23 września, rozpoczęcie o 9. W jaki sposób można dołączyć do wydarzenia?

PM: Wydarzenie ma formułę hybrydową. Można zatem dołączyć do niego osobiście – w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie (do czego szczególnie zachęcam, biorąc pod uwagę, że mamy możliwość zorganizowania wydarzenia „na żywo”) lub online – z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Wstęp live na wydarzenie jest biletowany i umożliwia udział w dowolnych prelekcjach i panelach dyskusyjnych, kontakt z prelegentami oraz sesje networkingowe. Dostęp online jest bezpłatny i wymaga rejestracji na platformie transmitującej wydarzenie. Serdecznie zapraszam Państwa na stronę Kongresu, gdzie mogą Państwo sprawdzić szczegóły i dołączyć do Kongresu.

Redakcja portalu Głos24: Serdecznie dziękuję za rozmowę! Wszystkich zapraszamy do udziału w Kongresie, który jest pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Zapraszamy na stronę
Green Energy Congress, gdzie mogą Państwo poznać szczegóły i dołączyć do Kongresu. Bardzo dziękuję i do zobaczenia 23 września!

PM: Cała przyjemność po mojej stronie. Na koniec chciałbym tylko dodać, że zmiany w energetyce są nieuniknione. Poprzez Green Energy Congress chcemy rozpocząć dialog różnych sektorów gospodarki i społeczeństwa, a jednocześnie pokazać, że wspieramy zielone inicjatywy.  Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w wydarzeniu!

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka