poniedziałek, 25 lipca 2022 12:00

"Zza zakrętu nadeszła grupa pielgrzymów". Gdyby nie burmistrz, mogłoby dojść do tragedii

Autor Katarzyna Jamróz
"Zza zakrętu nadeszła grupa pielgrzymów". Gdyby nie burmistrz, mogłoby dojść do tragedii

W sobotę na drodze wojewódzkiej nr 958 w Rabie Wyżnej (powiat nowotarski) burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, w drodze na urlop zatrzymał pijanego kierowcę.

Do zdarzenia doszło w sobotę (23 lipca) około godziny 14.30, w rejonie Raby Wyżnej.

– Zgłaszający jechał samochodem z rodziną na wypoczynek w góry. Przed nim jechał samochód osobowy marki ford, którego kierowca miał problem z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy. Jadąc środkiem jezdni zmuszał kierujących jadących z naprzeciwka do nagłego hamowania lub zjeżdżania na pobocze, aby uniknąć zderzenia. Zgłaszający nie miał już wątpliwości, że kierowca forda może być pod wpływem alkoholu. Wyprzedził go i zajechał mu drogę uniemożliwiając dalszą jazdę. Podszedł do pojazdu, a w rozmowie z kierowcą wyczuł od niego alkohol. Natychmiast wyjął kluczyki ze stacyjki forda i pilnował kierowcy do czasu przyjazdu funkcjonariuszy

– informuje policja.

Po chwili na miejsce przyjechali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nowotarskiej komendy i wylegitymowali kierującego fordem, którym okazał się 34-letni mieszkaniec gminy Raba Wyżna. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile. Okazało się także, że ford nie posiadał aktualnych badań technicznych. 34-latek za popełnione przestępstwo stracił prawo jazdy. Za kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości, grozi mu teraz wysoka grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu.

W trakcie prowadzonych czynności na miejscu zdarzenia z naprzeciwka zza zakrętu nadeszła grupa pielgrzymów, a po chwili kolejna. Gdyby nietrzeźwy kierowca forda nie został zatrzymany i jechał dalej, mogłoby dojść do tragedii drogowej. Godna do naśladowania postawa burmistrza Brzeska jest doskonałym przykładem, że zawsze należy reagować w takiej sytuacji. Nietrzeźwi kierujący stwarzają bardzo duże zagrożenie na drodze, nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Inf. KPP Nowy Targ
Fot: FB/Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę

Małopolska - najnowsze informacje