wtorek, 13 lutego 2024 10:37

Badania nad alternatywnymi metodami leczenia uzależnień: dlaczego są ważne?

Autor Artykuł sponsorowany
Badania nad alternatywnymi metodami leczenia uzależnień: dlaczego są ważne?

W szpony nałogu łatwo wpaść, ale znacznie trudniej się z nich wyrwać. Jak wynika z danych przedstawionych w przygotowanym przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom „Raporcie o stanie narkomanii w Polsce 2020”, aż 5,4% polskiej populacji zażywa narkotyki. Chcąc pomóc osobom uzależnionym od narkotyków, specjaliści nieustannie badają skuteczność różnych metod leczenia uzależnień. Dlaczego są one ważne i w jaki sposób można wspierać osoby znajdujące się na odwyku?

Metody leczenia uzależnienia od narkotyków

Istnieją różne metody leczenia uzależnień. W wielu przypadkach podstawą jest terapia poznawczo-behawioralna, podczas której korzysta się z pomocy psychoterapeuty. W tym przypadku osoba uzależniona krok po kroku razem z terapeutą szuka źródła problemu, który skłania ją do sięgania po narkotyki. Podczas kolejnych wizyt sukcesywnie wypracowuje się mechanizmy pozwalające mierzyć się z problemami bez konieczności sięgania po narkotyki. Ważną rolę w takiej terapii odgrywa też unikanie sytuacji i osób, które mogłyby skłaniać do brania substancji psychoaktywnych.

W ciężkich przypadkach stosuje się model wspólnotowo-resocjalizacyjny, który realizowany jest w ośrodkach zamkniętych. Osoba chora ma całodobowe wsparcie pracowników zakładu.

Alternatywne metody leczenia uzależnień to między innymi:

  • terapia substytucyjna – w jej ramach osobie uzależnionej podaje się leki, które dają efekt podobny do narkotyków. W takich okolicznościach choremu łatwiej można przejść przez detoks;
  • metoda modelu Minnesota – w tym przypadku narkomania jest traktowana jako choroba, a nie zaburzenie o podłożu psychicznym. Osoba uzależniona jest poddawana całkowitej abstynencji.

Niezależnie od wybranej metody, bardzo ważne jest wsparcie najbliższych oraz unikanie sytuacji, które mogłyby doprowadzić do ponownego sięgnięcia po narkotyki.

Przełom w leczeniu uzależnień – o czym należy pamiętać?

Pamiętajmy, że w walce z nałogiem istotny jest każdy, nawet najmniejszy szczegół. Zdarzają się sytuacje, w których osoba na odwyku radzi sobie świetnie aż do czasu, gdy przez nieuwagę, przypadkowo weźmie substancję ze środkami psychoaktywnymi, od których jest uzależniona. Może to mieć miejsce podczas spotkań ze znajomymi lub w domu, na przykład podczas stosowania leków. Dlatego dobrą praktyką u osób walczących z uzależnieniem jest testowanie przyjmowanych substancji z wykorzystaniem narkotestów, które można zamówić na przykład na stronie https://protestkit.pl/. Jest to sklep internetowy firmy Chemical Safety Sp. z o.o., która podejmuje działania w zakresie redukcji szkód i jako firma społeczna ma za zadanie poprawianie zdrowia publicznego.

Narkotest ZIMMERMANN / BEAM

Przykładowym testem dostępnym w sklepie internetowym ProTEST jest narkotest ZIMMERMANN / BEAM. Jest on przeznaczony do sprawdzenia kryształów, proszków i tabletek, ale także roślin. Z jego pomocą można przetestować benzodiazepiny, katynony czy CBD. Więcej informacji o nim znajduje się na stronie https://protestkit.pl/zimmermann-pro-test/.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka