wtorek, 13 kwietnia 2021 13:57

Burza za Oceanem. Apelują o natychmiastowe wstrzymanie szczepień preparatem Johnson & Johnson

Autor Norbert Kwiatkowski
Burza za Oceanem. Apelują o natychmiastowe wstrzymanie szczepień preparatem Johnson & Johnson

Federalna agencja zdrowia USA wzywa do wstrzymania szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Johnson & Johnson po tym, jak u sześciu kobiet w ciągu około dwóch tygodni od szczepienia rozwinęło się rzadkie zaburzenie polegające na zakrzepach krwi.

Oświadczenie zostało sformułowane jako zalecenie dla lekarzy, jednak oczekuje się, że amerykański rząd wstrzyma podawanie szczepionki J&J we wszystkich federalnych ośrodkach szczepień

"Bezpieczeństwo szczepionek COVID-19 jest najwyższym priorytetem dla rządu federalnego i bardzo poważnie traktujemy wszystkie zgłoszenia problemów zdrowotnych po szczepieniu” - przekazano w komunikacie.

Eksperci mają zbadać możliwe powiązania między szczepionką Johnson & Johnson a zakrzepami i zdecydować, czy powinno nadal zezwalać się na jej stosowanie dla wszystkich dorosłych, czy też ograniczyć jej podawanie dla określonej grupy wiekowej.

Z obserwacji wynika, że wszystkie sześć przypadków wystąpiło u kobiet w wieku od 18 do 48 lat, a objawy pojawiły się 6-13 dni po otrzymaniu zastrzyku.

Info: "The New York Times" / Onet.pl

Foto: Zdjęcie poglądowe (dw)

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje