piątek, 2 października 2020 10:33

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy dachu?

Autor Artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy dachu?

Jesteś w trakcie budowania swojego domu? Z pewnością kiedy stanęły jego ściany, przyszło poczucie ulgi, gdyż wydawałoby się, że „teraz pójdzie jak z płatka”. Tymczasem czeka Cię jeszcze budowa dachu, który stanowi jeden z najważniejszych elementów całego budynku. Jego projekt oraz budowa powinna być więc bardzo dobrze przemyślana. Sprawdź co powinieneś wiedzieć i jakie decyzje podjąć zanim przejdziesz do realizacji konstrukcji dachowej.

Jaki rodzaj dachu będzie najlepszy?

Pierwszym krokiem do budowy dachu jest określenie tego jak dokładnie ma on wyglądać. Nie mowa tu o koloru dachówek, jako że ten można wybrać już na samym końcu prac budowlanych, ale o rodzaju całej konstrukcji dachowej. Może ona być dwu- lub czterospadowa bądź też płaska lub mansardowa. Jej typ najlepiej dopasować do własnych potrzeb i upodobań. Nie wiesz jak zdecydować? Najlepiej zrobisz, jeśli skorzystasz z pomocy fachowców. Dolnośląska firma Wiązar Polska oferuje nie tylko usługi budowy dachów, ale i stworzenie indywidualnego projektu, dopasowanego do wszystkich wymogów klienta. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrany dach będzie najlepiej spełniał Twoje oczekiwania.

Wiązary prefabrykowane czy tradycyjna więźba?

Kolejnym krokiem do realizacji budowy dachu jest wybór między tradycyjną więźbą a tą zbudowaną z prefabrykowanych wiązarów. Decydując się na konstrukcje tworzone w siedzibie producenta możesz liczyć na dużą oszczędność pieniędzy i czasu. Konstruowanie dachu z gotowych elementów jest bowiem tańsze i szybsze niż budowanie go już bezpośrednio na placu budowy.

Takie rozwiązanie wiąże się też z dużą stabilnością i wytrzymałością dachu. Zarówno poszczególne elementy prefabrykowanych wiązarów, jak i one same tworzone są bowiem za pomocą specjalistycznych maszyn. To natomiast znacznie zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych, a zwiększa dokładność i precyzję w budowie całej konstrukcji. Korzystając z gotowych więźb dachowych masz gwarancję, że zapewniasz rodzinie bezpieczny dach nad głową.

Jak wybrać fachowca do budowy dachu?

Wybór ekipy budowlanej, która postawi dach domu to często nie lada wyzwanie. Wówczas najlepiej popytać znajomych, którzy budowę domu mają już za sobą i mogą polecić sprawdzonych fachowców. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto poszukać profesjonalnych firm, które specjalizują się właśnie w budowie dachów. Dobrze, by oprócz samej budowy oferowały one również fachowe doradztwo i pomoc na każdym etapie realizacji usługi.

Jakich materiałów użyć?

Kiedy już zdecydujesz jaki rodzaj dachu będzie wieńczył Twój dom, warto pomyśleć o materiałach z jakich zostanie on zbudowany. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom, należy wybierać surowce i produkty z najwyższej półki. W celu sprawdzenia ich jakości wystarczy zapytać o nie ekipę budowlaną, którą zatrudniłeś do stawiania dachu. W przypadku konstrukcji z gotowych wiązarów najlepiej wykorzystywać jest wysokogatunkowe klasyfikowane drewno C-24 strugane czterostronnie o stopniu wilgotności 18% dzięki suszeniu komorowym. Dobrze aby zarówno gotowe z niego wiązary, jak i ich poszczególne elementy posiadały ważne certyfikaty i atesty.

Technologia - najnowsze informacje