wtorek, 24 marca 2020 17:04

Nowe rozporządzenie rządu. Co z bieganiem? Co jeszcze teraz nam wolno?

Autor Marzena Gitler
Nowe rozporządzenie rządu. Co z bieganiem? Co jeszcze teraz nam wolno?

Zakaz wychodzenia z domu bez potrzeby, ograniczenie zgromadzeń i dopuszczalnej ilości osób w pojazdach komunikacji publicznej - to nowe działania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Nowe zalecania budzą wiele pytań. Najwiecej kontrowersji wywołał jednak zakaz biegania, który pojawił się początkowo na stronie rządu, a po chwili został usunięty.

Kilka godzin temu rząd poinformował o zaostrzeniu restrykcji związanych z występowaniem epidemii koronawirusa. Jak intrerpretować zalecenia rządu? Co z bieganiem?

Czy można biegać czy nie?

Informacje o zakazie biegania, który znalazł się w pierwszych zalecenaich opublikował na swojej stronie Festiwal Biegowy, strona publikująca informacje dla biegaczy.

Od jutra ZAKAZ BIEGANIA! To wynika z rozporządzenia rządu. Jest OFICJALNE wyjaśnienie 🔽

Gepostet von Festiwal Biegowy am Dienstag, 24. März 2020

Pod postem zamieszczono setki komentarzy z jednej strony usprawiedliwiających obostrzenia dla osób uprawiających bieganie, z drugiej wyśmiewających absurdalność tego zalecania. Po chwili jednak okazało się, że kontrowersyjny zapis zniknął ze strony gov.pl. Okazało się, że jednak można biegać, ale pod pewnymi warunkami.

Niepojęte 😱 Co przyniesie nam jutro?

Gepostet von Festiwal Biegowy am Dienstag, 24. März 2020

"W sprawie biegania panuje kompletny chaos informacyjny! Kilkanaście minut temu administratorzy rządowej strony gov.pl USUNĘLI zapis o bieganiu, który cytowaliśmy w artykule. O godzinie 16:25 pojawiła się nowa interpretacja przepisu o ograniczeniach, z którego wynika, że (chyba) można jednak biegać, oczywiście z „zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin)”- napisał Festiwal Biegowy.

Autorzy przytaczają też słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który na konferencji prasowej z premierem Morawieckim powiedział: "Również takie sytuacje niezbędne jak wyprowadzenie psa czy po prostu przejście się, oczywiście są dla nas wszystkich, dla naszego zdrowia psychicznego, również potrzebne".

Ostatecznie więc (przynajmniej na obecną chwilę) rządowe rozporządzenie pozwala na wyjście z domu w celu rekreacyjny, a więc również na bieganie, ale z zachowaniem wprowadzonego ograniczenia liczby osób do dwóch lub najbliższej rodziny.  

Na pytanie:  Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw? rząd wyjaśnił:

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.
Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Co jeszcze wprowadza nowe rozporządzenie rządu w związku z epidemią koronawirusa?

W autobusie czy tramwaju może jechać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

Obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi.

Tylko 5 osób (poza sprawującymi) może jednocześnie uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Można jednak wychodzić z domu w celu kultu religijnego.

Ograniczenia dotyczące liczby osób nie dotyczą zakładów pracy, ale należy w nich stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i środków dezynfekcji.

Zakaz wychodzenia nie dotyczy rolników, którzy mogą normalnie wykonywać swoją pracę. "Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę)."

Nadal otwarte będą sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie i drogerie.

Można wykonywać czynności wolontariackie np. opiekując się starszą osobą czy pomagając osobom, które są w kwarantannie - robić im zakupy itp.

Można przemiszczać się do i z pracy, bez względu na to jaką mamy umowę o pracę. Nie potrzeba do tego żadnych zaświadczeń.

Restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos.

Wprowadzone ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

zobacz też:

UWAGA! Rząd wprowadza kolejne restrykcje!
Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia, Łukaszem Szumowskim poinformowali o wprowadzeniu nowych restrykcji. Mają obowiązywać do 11 kwietnia. - Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się - podał premier. Ograniczenia mają również dotyczyć transportu zbio…
koronawirus najnowsze informacje

Polska - najnowsze informacje