poniedziałek, 27 listopada 2023 17:53

Co z niedzielami handlowymi w grudniu? Jest decyzja co do Wigilii

Autor Marzena Gitler
Co z niedzielami handlowymi w grudniu? Jest decyzja co do Wigilii

Komisja Gospodarki i Rozwoju przyjęła poselski projekt Polski 2050 w sprawie handlu w Wigilię. Według tego projektu 24 grudnia sklepy będą zamknięte. Jutro ma się odbyć w tej sprawie głosowanie.

Przypomnijmy, zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, handlowe miało być 7 niedziel w roku, w tym dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Problem w tym, że w tym roku Wigilia wypada właśnie w niedzielę, a to oznacza, że sklepy powinny być otwarte, choć sami właściciele woleliby je zamknąć.

Rząd premiera Morawieckiego zauważył problem za późno. W końcu zaproponował, aby handlową niedzielę z 24 grudnia przenieść na 17 grudnia, ale czas otwarcia sklepów ograniczyć do godz. 14, co wzbudziło sprzeciw właścicieli sklepów.

Swój projekt złożyła Polska 2050 Szymona Hołowni. Zgodnie z propozycją zawsze, gdy Wigilia wypada w niedzielę, sklepy będą zamknięte. Za to mają być otwarte w dwie poprzedzające ją niedziele. W tym roku będzie to 10 i 17 grudnia.

Projektem PiS i partii Hołowni zajmowała się dziś sejmowa komisja gospodarki, która zaakceptowała propozycję Polski 2050.  "Komisja gospodarki przyjęła projekt @PL_2050 dotyczący  zmian w zakazie handlu w niedziele - a wiec dwie niedziele handlowe w grudniu - w Wigilie sklepy zamknięte" - poinformował Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jutro poselskim projektem zajmie się Sejm, ale można się spodziewać, że zostanie on przyjęty.

fot. pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka