środa, 27 grudnia 2023 08:07

Czy sushi jest zdrowe i niskokaloryczne?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy sushi jest zdrowe i niskokaloryczne?

Sushi jest potrawą docenianą na całym świecie. O tym, że mamy do czynienia z sushi, poznamy już na pierwszy rzut oka po charakterystycznym wyglądzie jego kawałków. Sushi przyciąga spojrzenia swoją oryginalną prezencją i niepowtarzalnym smakiem. Co jednak z jego kalorycznością? Czy możemy sobie na nie pozwolić, będąc na diecie? Ile sushi ma kalorii?

Wartości odżywcze składników sushi

Kaloryczność sushi jest zależna przede wszystkim od składników wykorzystanych do jego przygotowania. To one warunkują to, ile dostarczamy do organizmu witamin i ile w sushi jest kalorii. Przyjrzyjmy się im trochę bliżej. Podstawą jest doprawiony octem ryżowym ryż, nori, ryby i warzywa. Jakie mają składniki odżywcze?

- Ryż – w ryżu znajdują się węglowodany, niewielka ilość białka, błonnika i tłuszczu. Znaleźć można również witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, mangan i cynk.

- Nori — wodorosty są bogate w białko, węglowodany, witaminę A, C, witaminy z grupy B. Jest też sporo składników mineralnych w tym jodu.

- Ryby – dobrej jakości ryby są źródłem białka i zdrowych tłuszczów, a więc kwasów omega-3.

- Warzywa – każde warzywo jest zdrowe i zawiera inne witaminy i minerały. Warzywa stanowią podstawę zdrowego odżywiania i powinniśmy je dodawać do każdego posiłku.

Sushi a kalorie – czy sushi jest kaloryczne?

Wiemy już, że sushi jest zdrową potrawą, którą warto w swój jadłospis włączyć. A jak wygląda pod względem kaloryczności? W porównaniu z innymi daniami jest daniem dość niskokalorycznym. Ryż jest sycący i to on w sushi kalorie ma najwięcej, bo 100 g jest mniej więcej 97 kcal. W przeciętnej rolce na 100 gramów przypada jedynie 7 gramów tłuszczu, więc nawet jeśli zamierzamy się odchudzać, możemy bez wyrzutów sięgnąć po sushi. Szybko zaspokoimy głód, dostarczymy sporo cennych dla zdrowia składników odżywczych, a przy tym nie musimy obawiać się o nadmiar kalorii. Nawet wtedy, kiedy lubimy sushi w tempurze, czyli panierce, tych kalorii nie ma wcale tak dużo. Przy 100 g sushi z krewetką w tempurze jest 99 kcal, przy łososiu nieco więcej, bo 140 kcal. Tymczasem 100 g pizzy to aż 350 kcal. Najmniej kaloryczne są rolki z warzyw, bo rolki mające 200 g mogą mieć mniej niż 150 kcal.

Jaka jest kaloryczność zestawu sushi?

Zamawiając lub kupując zestaw sushi, nie będziemy raczej przeliczać kaloryczności każdej rolki. Zastanówmy się więc, ile kalorii ma przykładowy zestaw. Przy zestawie wegetariańskim składającym się z 6 kawałków jest mniej więcej 200 kcal. Jeśli będzie to zestaw set z california maki to kaloryczność będzie na poziomie 500 kcal. Sushi sprawdza się nie tylko wtedy, kiedy planujemy wyjście na kolację, ale możemy sięgnąć po nie w porze lunchu. Gotowe zestawy znajdziemy w dobrych sklepach spożywczych. Możemy zdecydować się na zestawy od Sushi&Food Factor jak Sushi Noriko czy Azumi. Ponieważ jest to producent dbający o wysoką jakość składników, mamy gwarancję, że będzie smacznie i zdrowo.  Z pewnością mniej kalorycznie, niż gdybyśmy sięgnęli po drożdżówkę lub pączka.

Gotowanie - najnowsze informacje

Rozrywka