czwartek, 2 stycznia 2020 08:43

Czym oddychają wieliczanie? Płuca nie kłamią

Autor Marzena Gitler
Czym oddychają wieliczanie? Płuca nie kłamią

W dniach 14-30 grudnia w centrum Wieliczki stanął kilkumetrowej wielkości model ludzkich płuc . Płuca – zainstalowane z inicjatywy Polskiego Alarmu Smogowego – „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia, Jaki jest wynik eksparymentu?

Płuca pokazywały, jak pył zawieszony osadza się na ludzkich płucach. Wielickie powietrze sprawiło, że „płuca” już po kilku dniach stały się czarne. Mogli się o tym przekonać na własne oczy zarówno mieszkańcy Wieliczki, jak i turyści z całego świata, ponieważ „płuca” zainstalowano naprzeciwko szybu „Regis” – najstarszego szybu wielickiej kopalni soli.

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84% rakotwórczego benzopirenu.

W gminie Wieliczka zlikwidowano do tej pory ponad 700 starych pieców, a w okresie 2020-2021 ma zniknąć ich jeszcze 420 (z pomocą unijną). To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb, zwłaszcza biorąc pod uwagę wymogi uchwały antysmogowej dla Małopolski – do 1 stycznia 2023 r. powinny zostać wymienione wszystkie stare piece, z wyjątkiem pieców klasy 3 i 4, dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy czyli do końca 2026.

mat. prasowe PAS

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje