czwartek, 22 października 2020 06:53

Dąbrowa Tarnowska: Rolnicy protestowali przeciwko „piątce Kaczyńskiego”

Autor Aleksandra Tokarz
Dąbrowa Tarnowska: Rolnicy protestowali przeciwko „piątce Kaczyńskiego”

Protest rolników przeciwko tzw. piątce Kaczyńskiego spowodował w środę utrudnienia w ruchu w kilku miejscach w Małopolsce. Rolnicy protestowali na obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej oraz drodze wojewódzkiej 977 pod Tarnowem.

„Piątka dla zwierząt” to ustawa o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika, ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, wykorzystania zwierząt w celach rozrywkowych czy zakaz trzymania zwierząt na uwięzi w sposób stały.

W tej sprawie protesty rolników odbyły się już na drogach całego kraju 6 października. 13 października odbył się protest w Warszawie. Wczoraj rolnicy trzykrotnie przejechali przez obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej. Podobną manifestację zorganizowano również na drodze wojewódzkiej 977. Kilkadziesiąt ciągników rolniczych poruszało się od miejscowości Poręba Radlna do ronda w Gromniku i z powrotem.

W Dąbrowie Tarnowskiej do protestu włączyło się kilkudziesięciu rolników - na obwodnicy miasta pojawiło się 30 ciągników. Dodatkowo protestujących rolników wspierali hodowcy psów i kotów rasowych, których także mają dotknąć przepisy ustawy.

Według hodowców część zapisów spowoduje fatalne skutki dla polskiego rolnictwa.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami zagłosowało ostatnio 76 senatorów, „przeciwko” było 11, a 10 wstrzymało się od głosu.

fot. Małopolska Policja

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje