czwartek, 23 kwietnia 2020 14:23

Egzotyczne podróże podczas epidemii? Z Gaborem Horthym i Aleksandrem Michalakiem to możliwe

Autor Mirosław Haładyj
Egzotyczne podróże podczas epidemii? Z Gaborem Horthym i Aleksandrem Michalakiem to możliwe

Czas pandemii sprawił, że swobodne podróżowanie zostało uniemożliwione. Ale to, co dla fizycznie nierealne w świecie wyobraźni, jest jak najbardziej możliwe .

Wyprawa po Europie i Bliskim Wschodzie tropem średniowiecznej legendy i starożytnej klątwy? Dlaczego nie! Z Gaborem Horthym, głównym bohaterem powieści Aleksandra R. Michalaka, nie można się nudzić. Ale trudno się dziwić, skoro autor książek o przygodach węgierskiego badacza sam jest podróżnikiem i naukowcem posiadającym doktoraty z historii, religii i teologii. Wśród jego zainteresowań są biblijna demonologia i angelologia. Zresztą posłuchajcie sami, co inspiruje autora "Denara dla szczurołapa" i "Węża z lasu cedrowego", z którym mieliśmy okazję porozmawiać na temat jego twórczości.

Naukowiec, podróżnik, demonolog

Głównym bohaterem książek Aleksandra R. Michalaka jest węgierski naukowiec i badacz Gabor Horthy. Jego postać to swoiste połączenie Indiany Jonesa i znanego z powieści Dana Browna Roberta Langdona. Z pewnością można odnaleźć w niej również cień XIX-wiecznego podróżnika Aloisa Musila, który, jak autor sam przyznaje, jest tu pewną inspiracją.

Postać wykreowana przez Michalaka nie jest tak "akademicka" jak Langdon, ani tak "awanturnicza" jak Jones. Horthy nie stroni od podróży i przygód, podobnie jak nie unika wizyt w bibliotekach i muzeach. Dzięki temu poznamy kulisy pracy uniwersyteckiego naukowca oraz smak przygód i wypraw na Bliski Wschód. Zasmakujemy też nieznanej ezoteryki i poznamy siłę starożytnych demonów. A to wszystko w klimacie znanym z kina noir, bo węgierski badacz ma w sobie coś z postaci chandlerowskiego Marlowe'a i granego przez Humphrey Bogarta Ricka Blaine’a z filmowej Casablanki. Nie zabraknie też pięknych femme fatale. Jednym słowem nie pozostaje nic innego, jak tylko usiąść i wyjechać... Tzn. czytać.

Denar dla szczurołapa

Młoda studentka, badająca działalność domów dziecka, pada ofiarą brutalnej zbrodni. Czy za jej śmiercią stoi chory umysł maniaka? Czy może stanowi ona głębszą zagadkę, której korzenie tkwią w odległej przeszłości?
Orientalista i awanturnik Gabor Horthy natrafia na zagadkowe prace XIX-wiecznego teologa Augusta Erdmanna. Tuż przed śmiercią profesor znacznie odbiegł od swoich dotychczasowych zainteresowań, skupiając się na badaniu legendy o Szczurołapie z Hameln. Ta tajemnicza postać z XIII wieku, oszukana przez mieszkańców, miała przy dźwiękach fletu wyprowadzić z miasta wszystkie dzieci, które następnie przepadły bez wieści.
Przerwane studia Erdmanna zainteresowały Horthyego, kiedy okazało się, że postać Flecisty regularnie pojawia się na kartach historii. Od setek lat, w rożnych częściach świata, jego przybycie zwiastują niezwykłe zjawiska. I plagi szczurów…
Podążając za kolejnymi wskazówkami, Horthy sięga do przepastnych zbiorów bibliotecznych urokliwej Tybingi, odwiedza pachnące przyprawami miasta Bliskiego Wschodu. Poszukuje odpowiedzi w barwnym środowisku specjalistów od starożytnej demonologii i historii Orientu. W chłodnym i deszczowym Oksfordzie, gdzie mieszkał Erdmann i jego uczniowie, odnajduje coś więcej niż tylko zagadki przeszłości. Z czasem coraz bardziej odczuwa oddziaływanie sił, których nie potrafi pojąć.
W drodze do celu zyskuje kolejnych wrogów i sprzymierzeńców. Jednak systematycznie zbliża się do wyjaśnienia tajemnicy, która dotąd zawsze przynosiła śmierć i spustoszenie.

Poznaj legendę o Szczurołapie
Czytaj fragment książki: JEROZOLIMA: 721 LAT PO WYJŚCIU DZIECI

Książkę można zakupić w promocyjnej cenie na stronie wydawnictwa:

Denar dla szczurołapa

Wąż z lasu cedrowego

Zło wypełza z ciemności…

Na ocienionych cedrami wzgórzach Libanu powstaje niezwykły projekt. Ekscentryczny i bardzo religijny miliarder James Peabody pragnie założyć biblijne zoo-muzeum, w którym gromadzi cenne artefakty oraz wspomniane na kartach Pisma zwierzęta, czasem bardzo niebezpieczne. Komuś jednak zależy, aby to przedsięwzięcie się nie powiodło.
Międzynarodowe grono pracowników zoo początkowo bagatelizuje tajemnicze wypadki wiążące się z muzeum, niemniej kolejne niepomyślne zbiegi okoliczności rodzą coraz więcej wątpliwości. Czyżby nad projektem Biblical Zoo zawisło fatum? Jeden ze śladów wydaje się stanowić aluzję do starożytnej legendy o walce pomiędzy rycerzem, a ogromnym wężem.
Aby rozwikłać zagadkę, potrzeba będzie zupełnie innych specjalistów, znających świat biblijnych stworzeń w równym stopniu co kulturę świata arabskiego i wczesnego chrześcijaństwa. Jednak nawet oni nie spodziewają się demonów, jakie wypełzną z ciemności.
Wąż z Lasu Cedrowego to kolejny thriller autora bestsellerowego Denara dla Szczurołapa. Aleksander R. Michalak nie idzie utartym szlakiem, a zaskakuje czytelników – zarówno tych, którzy mieli już okazję poznać Gabora Horthyego, jak i tych, którzy spotkają go dopiero po raz pierwszy.

Nie ciesz się, iż został złamany kij, co cię smagał, bo z zarodka węża wyjdzie żmija, a owocem jej będzie smok skrzydlaty.
Z Księgi Izajasza

Legenda o Świętym Jerzym

CZYTAJ FRAGMENT

Książkę można zakupić w promocyjnej cenie na stronie wydawnictwa:

Wąż z lasu cedrowego

Aleksander R. Michalak

Od kilkunastu lat zajmuje się badaniami nad historią i religią Bliskiego Wschodu – przede wszystkim nad judaizmem i wczesnym chrześcijaństwem. Doktor historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz religii i teologii Trinity College w Dublinie. W prestiżowym wydawnictwie Mohr Siebeck opublikował książkę poświęconą koncepcji aniołów-wojowników. Publikował też artykuły z dziedziny demonologii i angelologii biblijnej.

Wykładowca religioznawstwa (m.in. przedmiotu religijna mapa świata) i pracownik działu dokumentacyjnego w jednym z pomorskich muzeów. Stypendysta University of Notre Dame, Eberhard Karls Universität Tübingen oraz Albright Institute of Archeological Research w Jerozolimie. Prowadził również kwerendy badawcze w londyńskich National Archives, w jerozolimskiej bibliotece dominikańskiej École Biblique oraz USHMM w Waszyngtonie.

W przeszłości podejmował prace tak różnorodne, jak: międzynarodowy przedstawiciel handlowy, magazynier, pracownik galerii sztuki czy dziennikarz.
Posługuje się kilkoma językami i studiuje kolejne. Przejawia słabość do kawy, dżinu oraz ozdobnych fajek do opium. Wysoko ceni aktywność fizyczną. Inspirują go egzotyczne podróże, a także dziewiętnastowieczny typ naukowca-
-awanturnika à la Alois Musil. Obecnie mieszka w Gdańsku.

Fot. i opis autora oraz książek pochodzą ze strony wydawnictwa Replika

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje

Rozrywka