wtorek, 12 lipca 2022 11:00

GIS bije na alarm. "Stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci"

Autor Katarzyna Jamróz
GIS bije na alarm. "Stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci"

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed nową substancją psychoaktywną.

W poniedziałek (11 lipca) Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące nowej substancji psychoaktywnej. Jak czytamy w komunikacie "od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon)". Ta nazywana jest także: "α-PiHP", "4-Me-PVP", "4'M-PVP", „Funky”, „A-PiHP”.

Substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów. Ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku, kryształów.

U osoby po zażyciu α-PHiP mogą wystąpić: nadmierne pobudzenie, halucynacje, urojenia, psychozy, bezsenność, brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk, zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszność, zgon.

Niebezpieczne dla życia i zdrowia

Główny Inspektor Sanitarny przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami”). Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.

Źródło: GIS
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje