środa, 17 kwiecień 2019 12:51

Pustków-Osiedle: Przepłynęli 89,875 km dla Jana Pawła II

Napisała

6 kwietnia w Kompleksie Basenów „Nemo” w Pustkowie-Osiedlu odbył się „V Memoriał Pływacki im. Jana Pawła II w XIV Rocznicę Śmierci”. Po raz piąty na terenie Gminy Dębica można było uczestniczyć w oryginalnej formie upamiętnienia życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Wspólne zaśpiewanie „Barki” i modlitwa – tak rozpoczął się V Memoriał ku czci Papieża Polaka. Symbolicznie upamiętniono jego śmierć napisem ułożonym z zapalanych kolejno świeczek. Dokonali tego: Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, Zastępca Wójta Gminy Dębica Zdzisław Siwula, Przewodniczący Rady Gminy Dębica Piotr Żybura, Wicestarosta Powiatu Dębickiego Adam Pieniążek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica Krzysztof Lipczyński, Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcin Ciszek, Dyrektor Podkarpackiej Izby Rolniczej Wiesław Lada, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego poprzedniej kadencji Mateusz Smoła, Właściciel Firmy Sparta-Mielec Rafał Cholewa, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Alicja Krzak oraz Koordynator Współpracy Międzynarodowej Partnerskiego Miasta Rudki na Ukrainie Mikołaj Kogut.

We wspólnym pływaniu wzięły udział sztafety składające się z uczniów szkół podstawowych w Stobiernej i Brzeźnicy. W akcji wzięła też udział sztafeta rodzinna: Oliwia Szczygieł, Julia Kucia, Jan Mosior, Jagoda Mosior, Milena Mroczka i Gabriela Orkisz, która rozpoczęła pokonywanie ustalonego dystansu.

Tegoroczną nowością Memoriału była sztafeta rodzinna w której udział wzięli przedstawiciele rodzin Muchów, Rokoszów, Śliżów, Wicherów i Świniuchów.

Dla wszystkich uczestników Memoriału na balkonie krytej pływalni przygotowano wystawę poświęconą życiu i pontyfikatowi Papieża Polaka, którą przygotowali uczniowie i grono pedagogiczne Publicznych Szkół Podstawowych w Brzeźnicy i Stobiernej, których patronem jest Jan Paweł II. Ponadto podczas trwania Memoriału odbyła się projekcja filmu „Karol – Papież, który pozostał człowiekiem” w reżyserii Giacomo Battiato.

Dystans, z którym mierzyli się uczestnicy Memoriału wynosił 26 516 metrów – skąd te liczby? Mają one ścisły związek z czasem trwania pontyfikatu Jana Pawła II, który trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni.
V Memoriał spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko z terenu Gminy Dębica, ale całego powiatu dębickiego, którzy przybyli by uczcić pamięć o Papieżu.

W „V Memoriale Pływackim im. Jana Pawła II w XIV Rocznicę Śmierci”, wzięło udział ponad 500 osób, które pokonały dystans 89 875 metrów co dało 3595 długości basenu. Duży wkład w osiągnięcie tak dobrego wyniku miał udział wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, który przepłyną 106 długości basenu, pokonując tym samym własny rekord oraz Piotr Kucharski z Brzeźnicy, który pokonał aż 250 długości basenu.

Organizatorzy przygotowali pamiątkowe certyfikaty z obrazkami św. Jana Pawła II, które wręczono uczestnikom, a dla najwytrwalszych pływaków przygotowano monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II. Ponadto, na każdego uczestnika czekały papieskie kremówki ufundowane przez Cukiernię Janusz i Emil Wiktor z Dębicy.

Organizatorem memoriały był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica we współpracy z Gminą Dębica, Starostwem Powiatowym w Dębicy, Firmą Sparta-Mielec, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Ratownictwem Wodnym Rzeczpospolitej oddział Mielec, Klubem Sportowym „Chemik” Pustków, Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Stobiernej, Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, Gminnym Zakładem Komunalnym w Brzeźnicy oraz Parafią św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu

Inf. i foto: GOSiR Gminy Dębica, opr. mg

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.