Dni Kazimierzy po raz jedenasty Wyróżniony

Po raz jedenasty świętowaliśmy „Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej”.

Tegoroczne święto pod hasłem „Postaw na rodzinę”, tradycyjnie rozpoczęło się od kazimierskiego hejnału, skomponowanego dla uświetnienia obchodów 50. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał burmistrz Adam Bodzioch, który powitał zebranych mieszkańców gminy i gości oraz życzył wszystkim udanej zabawy.

Na skąpanym w słońcu rynku, który w sobotę, 22 lipca zamienił się w ogromną scenę plenerową, królowała muzyka. W programie imprezy znalazły się głównie koncerty zespołów, prezentujących bogaty wachlarz gatunków muzycznych. W roli konferansjerów wystąpili Justyna Odon, wokalistka z kółka muzycznego i Kacper Kotwica z grupy teatralnej „APROPO” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Fanów disco polo energetycznym wykonaniem przebojów polskiej muzyki tanecznej i humorystycznym image’m bawiła grupa „Hit Boyz”. Muzycy przyjechali białą, 8 - metrową limuzyną, przy której można było robić sobie zdjęcia z zespołem. Na estradzie wystąpili także „Pozytywnie Nakręceni” z Pińczowa – znani z występu w popularnym programie telewizyjnym „Must Be The Music. Tylko Muzyka”. Formacja, prowadzona przez akordeonistę i wokalistę Marka Omastę, zaprezentowała covery i własne utwory w stylu folk – rocka z elementami muzyki m.in. bałkańskiej i hiszpańskiej. Koncert w wykonaniu grupy „Tacy Sami” z Kielc był kompilacją największych hitów legendarnego zespołu rockowego Lady Pank. Muzyczny show grupy Łukasza Sobieraja urozmaicały efekty akustyczne, pirotechniczne i charakterystyczne flagi, którymi w rytm muzyki przez znaczną część występu efektownie falowały trzy młode dziewczęta - fanki zespołu zaproszone z publiczności.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół „Kordian” z uroczymi, żywiołowymi tancerkami. Lider kapeli Wacław Cieślik zaprezentował publiczności swoje największe firmowe przeboje. Publiczność znakomicie bawiła się w rytm góralskiego disco polo, okraszonego kaskadą dobrego humoru. Kordian zaprosił do zabawy na estradzie dziewczęta kochające taniec. Najszybciej na zaproszenie zareagowała studiująca w Krakowie Paulina Marzec z podkazimierskiej Łękawy. Zręcznym susem pokonała barierkę oddzielającą publiczność od sceny i w „try miga” znalazła się na estradzie. A tam pokazała co potrafi! Niezwykle dynamiczny, zaimprowizowany układ choreograficzny, wzbogacony elementami wręcz akrobatycznymi zrobił wrażenie nie tylko na publiczności, ale także na zespole. W nagrodę otrzymała od publiczności gorące brawa a od artystów upominek.

Święto miasta zakończyła zabawa z zespołem „Septyma”. Piosenki w rytmie muzyki pop, disco i disco polo sprawiły, że wszyscy dobrze się bawili i tańczyli do późnej nocy. Przez cały czas trwania imprezy na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się mobilne miasteczko ruchu drogowego Piotra Bielaka z Lublina, który uczył dzieciaki zasad ruchu rowerem a na finał zaprezentował rowerowe widowisko akrobatyczne w humorystycznej oprawie. Podczas pokazu szczególny podziw wzbudzały piruety na jednym kole, tricki ze skakanką oraz skok wzwyż na rowerze. Ponadto, najmłodsi mogli wyszaleć się w wesołym miasteczku na dmuchanych zjeżdżalniach, trampolinach z bungee i karuzelach. Wielką atrakcją dla dzieci było również profesjonalne malowanie twarzy, kramy z zabawkami i spacery z sympatycznymi psami przywiezionymi przez Fundację „Corde canis – Wielkopsy adopcje” z Gunowa-Kolonii. Wokół rynku rozstawione były stoiska wystawowe, z rękodziełem artystycznym, handlowe i gastronomiczne. Dużą popularnością cieszyło się stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Wojsławic, które serwowały pyszne ciasta, swojski chleb ze smalcem i ogórki kiszone.

Organizatorzy „XI Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej”: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Kazimierski Ośrodek Kultury serdecznie dziękują sponsorom, którzy finansowo wsparli organizację imprezy: Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A. w Warszawie - Oddział w Kazimierzy Wielkiej, Bank Spółdzielczy w Busku - Zdroju - Oddział w Kazimierzy Wielkiej, Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” w Odonowie pani Jolanty Bodzioch i pana Roberta Maja, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Związek Międzygminny „NIDZICA” w Kazimierzy Wielkiej, Przychodnia Weterynaryjna „WOJAS” w Odonowie pana Pawła Wojasa, F.H.U. Bar i pizzeria „FUKS” w Kazimierzy Wielkiej pana Wiesława Brzeźnickiego, F.H. „Wójcik” pana Lucjana Wójcika z Proszowic, Hurtownia Nabiałowa „MLEK – POL” pana Zbigniewa Lecha z Kazimierzy Wielkiej, F.H.U. „REMIGA” s.c. w Donosach państwa Renaty i Mirosława Gajdów oraz Bank Spółdzielczy w Kielcach – Oddział w Kazimierzy Wielkiej.

Tekst i zdjęcia Dorota Pilarska

Redaktor Techniczny

Redaktor Techniczny

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA