Proszowice, Kazimierza Wielka, Nowe Brzesko, Kocmyrzów, Posądza

Dni Kazimierzy po raz jedenasty Wyróżniony

Dni Kazimierzy po raz jedenasty

Po raz jedenasty świętowaliśmy „Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej”.

Tegoroczne święto pod hasłem „Postaw na rodzinę”, tradycyjnie rozpoczęło się od kazimierskiego hejnału, skomponowanego dla uświetnienia obchodów 50. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał burmistrz Adam Bodzioch, który powitał zebranych mieszkańców gminy i gości oraz życzył wszystkim udanej zabawy.

Na skąpanym w słońcu rynku, który w sobotę, 22 lipca zamienił się w ogromną scenę plenerową, królowała muzyka. W programie imprezy znalazły się głównie koncerty zespołów, prezentujących bogaty wachlarz gatunków muzycznych. W roli konferansjerów wystąpili Justyna Odon, wokalistka z kółka muzycznego i Kacper Kotwica z grupy teatralnej „APROPO” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Fanów disco polo energetycznym wykonaniem przebojów polskiej muzyki tanecznej i humorystycznym image’m bawiła grupa „Hit Boyz”. Muzycy przyjechali białą, 8 - metrową limuzyną, przy której można było robić sobie zdjęcia z zespołem. Na estradzie wystąpili także „Pozytywnie Nakręceni” z Pińczowa – znani z występu w popularnym programie telewizyjnym „Must Be The Music. Tylko Muzyka”. Formacja, prowadzona przez akordeonistę i wokalistę Marka Omastę, zaprezentowała covery i własne utwory w stylu folk – rocka z elementami muzyki m.in. bałkańskiej i hiszpańskiej. Koncert w wykonaniu grupy „Tacy Sami” z Kielc był kompilacją największych hitów legendarnego zespołu rockowego Lady Pank. Muzyczny show grupy Łukasza Sobieraja urozmaicały efekty akustyczne, pirotechniczne i charakterystyczne flagi, którymi w rytm muzyki przez znaczną część występu efektownie falowały trzy młode dziewczęta - fanki zespołu zaproszone z publiczności.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół „Kordian” z uroczymi, żywiołowymi tancerkami. Lider kapeli Wacław Cieślik zaprezentował publiczności swoje największe firmowe przeboje. Publiczność znakomicie bawiła się w rytm góralskiego disco polo, okraszonego kaskadą dobrego humoru. Kordian zaprosił do zabawy na estradzie dziewczęta kochające taniec. Najszybciej na zaproszenie zareagowała studiująca w Krakowie Paulina Marzec z podkazimierskiej Łękawy. Zręcznym susem pokonała barierkę oddzielającą publiczność od sceny i w „try miga” znalazła się na estradzie. A tam pokazała co potrafi! Niezwykle dynamiczny, zaimprowizowany układ choreograficzny, wzbogacony elementami wręcz akrobatycznymi zrobił wrażenie nie tylko na publiczności, ale także na zespole. W nagrodę otrzymała od publiczności gorące brawa a od artystów upominek.

Święto miasta zakończyła zabawa z zespołem „Septyma”. Piosenki w rytmie muzyki pop, disco i disco polo sprawiły, że wszyscy dobrze się bawili i tańczyli do późnej nocy. Przez cały czas trwania imprezy na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się mobilne miasteczko ruchu drogowego Piotra Bielaka z Lublina, który uczył dzieciaki zasad ruchu rowerem a na finał zaprezentował rowerowe widowisko akrobatyczne w humorystycznej oprawie. Podczas pokazu szczególny podziw wzbudzały piruety na jednym kole, tricki ze skakanką oraz skok wzwyż na rowerze. Ponadto, najmłodsi mogli wyszaleć się w wesołym miasteczku na dmuchanych zjeżdżalniach, trampolinach z bungee i karuzelach. Wielką atrakcją dla dzieci było również profesjonalne malowanie twarzy, kramy z zabawkami i spacery z sympatycznymi psami przywiezionymi przez Fundację „Corde canis – Wielkopsy adopcje” z Gunowa-Kolonii. Wokół rynku rozstawione były stoiska wystawowe, z rękodziełem artystycznym, handlowe i gastronomiczne. Dużą popularnością cieszyło się stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Wojsławic, które serwowały pyszne ciasta, swojski chleb ze smalcem i ogórki kiszone.

Organizatorzy „XI Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej”: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Kazimierski Ośrodek Kultury serdecznie dziękują sponsorom, którzy finansowo wsparli organizację imprezy: Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A. w Warszawie - Oddział w Kazimierzy Wielkiej, Bank Spółdzielczy w Busku - Zdroju - Oddział w Kazimierzy Wielkiej, Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” w Odonowie pani Jolanty Bodzioch i pana Roberta Maja, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Związek Międzygminny „NIDZICA” w Kazimierzy Wielkiej, Przychodnia Weterynaryjna „WOJAS” w Odonowie pana Pawła Wojasa, F.H.U. Bar i pizzeria „FUKS” w Kazimierzy Wielkiej pana Wiesława Brzeźnickiego, F.H. „Wójcik” pana Lucjana Wójcika z Proszowic, Hurtownia Nabiałowa „MLEK – POL” pana Zbigniewa Lecha z Kazimierzy Wielkiej, F.H.U. „REMIGA” s.c. w Donosach państwa Renaty i Mirosława Gajdów oraz Bank Spółdzielczy w Kielcach – Oddział w Kazimierzy Wielkiej.

Tekst i zdjęcia Dorota Pilarska

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Mielec: Miasto pod bramą Kronospanu

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:4495

Wynocha! Precz z Kronobylem! - takie okrzyki wznosiło dziś przed bramą zakładu kilkanaście tysięcy oburzonych...

Motoryzacja

Motocykliści mają dość lansiarzy z „Patelni”!

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:4312

„Pasja??? jaka k… pasja??? powodowanie ciągłego zagrożenia na drodze”, „Pogratulować braku mózgu”, to jest „grupa...

Głos Krakowski

Katolickie osiedle: „Chcę wpoić swoim dzieciom życie wg Ewangelii”

05 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:3854

Osiedle Fatimskie. Stworzone z myślą o chrześcijanach, którzy chcą żyć wg Ewangelii. Powstaje w Krzywaczkach...

Głos Brzeski

Policjant: „Starsza pani traktuje nas jak wnuków”

13 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:3570

Policja jako służba nie cieszy się ostatnio dobra opinią, zwłaszcza po tym co się stało...

Głos Mielecki

Jamy: Dzieci pod wpływem alkoholu trafiły do mielckiego szpitala

02 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:3147

Policjanci z mieleckiej komendy KPP otrzymali informację, że w miejscowości Jamy (gm. Wadowice Górne) dwóch...

Głos Podhalański

Czarny Dunajec: Strażacy i ratownicy uratowali kobietę, która zasłabła wzywając pogotowie

02 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:2684

Mieszkanka Czarnego Dunajca w przedświąteczną sobotę zasłabła w swoim domu. Wcześniej udało jej się zadzwonić...

Głos Krakowski

Złośnica kontra Mazynka – o życiu i walce z nowotworem

31 marzec, 2018 | Wyświetleń:2664

Pochodzi z Legnicy. Do Małopolski ściągnęła ją… choroba. Najpierw zamieszkała w Limanowej, w tym roku...

Głos Krakowski

Testowe rozwiązanie na ul. Dietla

11 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:2328

W środę, 11 kwietnia Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapowiedział, że w przeciągu kilku tygodni...

Głos Krakowski

Koń padł. Dorożkarz: „To tylko zwierzę”

20 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:2131

Niedawno w pobliżu Wawelu zasłabł koń zaprzężony w jednej z dorożek przewożących turystów. Koń podobno...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:2010

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Podhalański

Mistrz wraca na ring – Łukasz Jarosz będzie walczył podczas Narodowej Gali Boksu

06 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:1925

Łukasz Jarosz z Rabki-Zdroju, zawodnik K-1, wielokrotny Mistrz Świata i Mistrz Polski w kickboxingu w...

Głos Chrzanowski

Żydzi nie poradziliby sobie w czasie wojny, gdyby nie Polacy

28 marzec, 2018 | Wyświetleń:1791

– Właściwie cała moja rodzina poświęcała się, by ratować Żydów, by im pomagać w czasie...