wtorek, 18 lutego 2020 12:40

Ilkowice. Pocisk artyleryjski był kilkanaście centymetrów po ziemią

Autor Marzena Gitler
Ilkowice. Pocisk artyleryjski był kilkanaście centymetrów po ziemią

Mieszkaniec Ilkowic podczas budowy własnego ogrodzenia wykopał fragment pocisku artyleryjskiego z czasów wojny. Niewybuch znajdował się kilkanaście centymetrów pod powierzchnią ziemi.

W zeszłym tygodniu w czwartek mieszkaniec Ilkowic podczas prac ziemnych przy swoim ogrodzeniu wykopał fragment pocisku. Meżczyzna natychmiast powiadomił tarnowską Policję, a dyżurny skierował na miejsce policjantów NGRMP. Policjant tej grupy zidentyfikował niebezpieczne znalezisko, które było pochodzenia wojskowego. Zostało ono sklasyfikowane jako pocisk artyleryjski kalibru 150 mm z zapalnikiem, lecz bez materiału wybuchowego.

Ponieważ niewybuch nie zagrażał okolicznym mieszkańcom z uwagi na znaczne odległości, nie było konieczności ewakuacji. Powiadomiono Zespół Rozminowania 21 Batalionu z Rzeszowa. Saperzy zabezpieczyli niewybuch i przewieźli go na wojskowy poligon, gdzie został zneutralizowany.

W tym roku to już druga interwencja „tarnowskich pirotechników” w związku ze zgłoszeniem odnalezienia niewybuchu.  "Cały czas apelujemy o rozsądek w postępowaniu z tego typu znaleziskami. Zawsze należy powiadomić Policję. Na miejsce zostaną skierowane osoby, które będą mogły określić rodzaj przedmiotu oraz jego możliwą siłę rażenia." przypominają policjanci.

Do obowiązków znalazcy należy jedynie oznaczyć takie miejsce, by skierować tam patrol Policji

inf. i foto: KMP w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje