środa, 5 lipca 2023 09:10

Jest pomysł na drugie pytanie w referendum „wyborczym” PiS

Autor Marzena Gitler
Jest pomysł na drugie pytanie w referendum „wyborczym” PiS

- To, że „eurosceptyzym” w Polsce rośnie, wynika między innymi z tego, że nie zapytano Polaków o ważne sprawy związane z Unią Europejską. Dziś w Brukseli rządzi ideologia i biznesowe lobby, a nie demokracja – mówi Bartłomiej Krzych z Wieliczki. Założyciel Stowarzyszenie Otwarta Wieliczka ma nadzieję, że w zapowiadanym przez PiS referendum znajdzie się pytanie, na którym mu bardzo zależy.

Bartłomiej Krzych, założyciel Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka i autor bloga panbartek.pl, oraz pełnomocnik obywatelskiego komitetu „Tak dla palenia drewnem”, który zabiegał o zmianę małopolskiej uchwały antysmogowej, napisał w kwietniu do Kancelarii Prezydenta apel o przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia w Polsce pakietu FitFor55.

Zobacz:

Wieliczanin napisał do Andrzeja Dudy. Chce ogólnopolskiego referendum
Bartłomiej Krzych z Wieliczki apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzenie referendum, dotyczącego realizacji przez Polskę ograniczenia emisji CO2.

Unijny pakiet to zestaw wniosków ustawodawczych, których celem jest ograniczenie emisji w UE o co najmniej 55 proc. do 2030 r. i a do 2050 r. uczynić UE neutralną dla klimatu. Musi on jednak zostać poprzedzony zgodą Rady Europy, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Wtedy unijne zapisy (po uzyskaniu kompromisowego brzmienia) zgodnie z europejskim prawem klimatycznym, będą wiążące dla UE i jej państw członkowskich.

Pakiet FitFor55 budzi duże obawy, bo może pociągnąć za sobą znaczny wzrost kosztów dla zwykłych obywateli. Najbardziej odczują to kraje, w których społeczeństwo jest najuboższe. O tym co dalej z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy i czy pytanie o pakiet znajdzie się w referendum na temat relokacji uchodźców, do którego teraz dąży PiS w związku z  wyborami rozmawiamy z działaczem społecznym z Wieliczki.

W kwietniu napisał Pan do Prezydenta Andrzeja Dudy apel o referendum krajowe w sprawie wprowadzenia pakietu FitFor55 w Polsce. Wywiad w tej sprawie pojawił się na naszym portalu Głos24 i na Onecie. Minęło dwa miesiące i mamy zapowiedź referendum, choć na razie w zupełnie innej kwestii.

– Tak, dziękuję redakcji za pomoc w nagłośnieniu tego apelu. Dzień po tym jak pan Jarosław Kaczyński ogłosił referendum migracyjne, dostałem odpowiedź z kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy z ogólną informacją, że jego doradcy analizują tę kwestię. Cieszy mnie zapowiedź referendum i liczę, że w tym referendum pojawi się również pytanie o politykę klimatyczną, bo to znacznie ważniejsza sprawa, niż kwestia imigrantów. Dla przypomnienia, ostatnie referendum krajowe odbyło się 2015 roku z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, były tam wtedy 3 pytania. Spokojnie można zatem zapytać Polaków jeszcze o dwie inne kwestie. Oprócz polityki klimatycznej, może to być kwestia nacisków UE na polskie sądownictwo.

Jak Pan myśli, skąd nagle pomysł na referendum? Nie brakuje opinii, że PiS ratuje się nim w kampanii wyborczej.

– Coś w tym jest. Przed wyborami czasem dzieją się różne rzeczy i dlatego wystosowałem ten apel do Prezydenta. Można powiedzieć, że to zapowiedziane referendum, to będzie referendum „wyborcze”. I to z dwóch powodów: po pierwsze jest ono elementem kampanii wyborczej, a po drugie, prawdopodobnie odbędzie się podczas wyborów. Niestety, tak to obecnie w Polsce wygląda, że w kampanii obywatele są wyborcami, o których zabiegają partie i politycy, ale tuż po wyborach znów stajemy się podległymi podatnikami, z którymi nikt się nie liczy. Dlatego ja promuję szwajcarski system społeczny, gdzie referenda odbywają się kilka razy w roku. Ostatnie odbyło się kilka dni temu i dotyczyło właśnie polityki klimatycznej. Co ciekawe, w bogatej Szwajcarii ponad 40 proc. było przeciwne neutralności klimatycznej do 2050 roku, a w kilku kantonach (województwach), większość obywateli była przeciwna zaostrzaniu polityki klimatycznej. Tak czy inaczej, w Szwajcarii władza musi się na bieżąco liczyć z głosem narodu i debata publiczna bardziej dotyczy problemów, niż partii. Dlatego zachęcam przy okazji wszystkich do udziału w projekcie Generator Referendów na stronie referenda.pl, mamy już ponad 1100 ambasadorów z całej Polski.

Czy uważa Pan, że to dobre rozwiązanie, aby łączyć wybory z referendum?

– To ma wiele korzyści, przede wszystkim w kwestii frekwencji. W Krakowie w 2014 roku przeprowadzono referendum lokalne podczas wyborów do Europarlamentu. Były tam wtedy 4 pytania, m. in. o organizację igrzysk olimpijskich w Krakowie, czemu 70 proc. mieszkańców było przeciwnych. Dzięki organizacji referendum z wyborami frekwencja wyniosła 36 proc. i referendum było z mocy prawa wiążące dla władz Krakowa. Zakładając, że głosowanie w referendum i wybory obsługuje jedna komisja, to znacznie obniża koszty referendum, choć tutaj są pewne drobne rozbieżności ustawowe. Przykładowo, ordynacja wyborcza przewiduje głosowanie w godzinach 7-21, a w ustawie o referendum ogólnokrajowym jest 6-22. Można było ujednolicić te kwestię przy okazji zmienianej ostatnio ordynacji wyborczej przez PiS. Nie zrobiono tego, stąd widać, że referendum to świeży pomysł. Przy okazji tych wyborów frekwencja zapewne wyniesie ponad 50 proc., więc będzie ważne. Dla porównania, referendum Prezydenta Komorowskiego w 2015 okazało się klapą, frekwencja wyniosła niecałe 8 proc., a więc było nieważne, a kosztowało 72 mln zł.

Pojawiają się opinie, że to referendum jest niepotrzebne, bo wynik jest znany. Większość Polaków nie zgadza się na narzucanie nam uchodźców. Mówi o tym nawet opozycja. Podobnie jest z zakazem aut spalinowych. Po co zatem pytać o sprawy oczywiste?

– Takie referendum jest potrzebne dla polityki zagranicznej. Podkreślałem to w moim apelu do Prezydenta w kwietniu i mam takie wrażenie, że ten mój apel i artykuł w Głos24 mógł być wskazówką dla polityków PiS. Unii łatwo atakować polityków, zarzucając brak demokracji w Polsce, ale trudno atakować referenda i cały naród. Potwierdził to kilka dni temu doradca Prezydenta pan Marcin Przydacz, wskazując, że takie referendum będzie argumentem prawnym z negocjacjach z Komisją Europejską.

Czy to referendum migracyjne może być pierwszym krokiem do Polexitu?

– Wręcz przeciwnie. To, że „eurosceptyzym” w Polsce rośnie, wynika między innymi z tego, że nie zapytano Polaków o ważne sprawy związane z Unią Europejską. Dziś w Brukseli rządzi ideologia i biznesowe lobby, a nie demokracja. W 2003 r. głosowaliśmy w referendum za wstąpieniem do innej Unii, niż ona jest obecnie. W 2007 roku  bez referendum nasze władze podpisały tzw. Traktat Lizboński, który istotnie ograniczał nasze prawa w UE. W 2020 r. rząd zgodził się na zaostrzenie polityki klimatycznej, też bez konsultacji z narodem. Myślę, że gdybyśmy przeprowadzili referenda w tych sprawach w Polsce i naciskali na przeprowadzenie ich w innych krajach Europy, to Unia obecnie wyglądałaby inaczej. Być może Wielka Brytania nadal by w niej była. Uważam, że referenda krajowe to najlepsza droga do poprawy Unii. Problem nielegalnych migrantów, wynika przecież głównie z winy polityków i autorytarnych decyzji byłej kanclerz Angeli Merkel, która zachowała się nieodpowiedzialnie.

Czy myśli Pan, że to referendum „wyborcze” pomoże PiS wygrać wybory?

– Nie, ale dla partii rządzącej to dobry cios w opozycję, a dla Polski to dobry ruch dla rozwoju demokracji. Być może to referendum to też zasługa Pawła Kukiza, który wszedł w koalicję z PiS właśnie by promować referenda. Dzięki niemu Sejm uchwalił niedawno proobywatelskie zmiany w ustawie o referendach lokalnych, co jednak zablokowała opozycja w Senacie. Wracając do referendum krajowego, na razie nie wiemy jakie będą kolejne pytania w referendum, więc nasza „brukselska” opozycja w Warszawie będzie musiała być ostrożna. I tak na przykład, jeśli kolejnym pytaniem referendalnym będzie kwestia wyższości prawa UE nad naszą Konstytucją, to co wtedy powie opozycja? W mojej ocenie tzw. totalnej opozycji łatwo jest atakować PiS, ale oni mają problem z merytoryczną krytyką i rozwiązaniami problemów, czego dowodem jest też brak jasnego programu wyborczego. Pamiętajmy też, że obecna władza rządzi już 8 lat i wcześniej rząd nie pytał Polaków o zdanie w wielu ważnych sprawach. A w międzyczasie, zamykano nas w domach, zamykano nam lasy, zmuszano do szczepień, czego raczej większość Polaków nie chciała.

Jeśli referendum pokaże, że Polacy nie chcą polityki klimatycznej Unii to co dalej? Czy mamy wrócić do czasów, gdy nie mówiło się o proekologicznych rozwiązaniach?

– Referendum miałoby dotyczyć przede wszystkim zatrzymania pakietu FitFor55, a więc przyspieszonej transformacji energetycznej. Nas Polaków nie stać na te nowe podatki i zakazy, które mają też podtekst ideologiczny. Ten pakiet klimatyczny uderzy w każdego, zarówno mieszkańców miast jak i wsi. Nie jesteśmy Szwajcarią czy Norwegią, które są bogate i mają znaczny udział elektrowni wodnych. Nota bene – oba te bogate kraje nie są w Unii Europejskiej, więc ich ten pakiet nie obowiązuje. Poza tym Polska przez ostatnie dziesięciolecia znacznie zredukowała emisję CO2 i ten proces będzie postępował, bo technologia postępuje. Mamy coraz większy udział odnawialnych źródeł energii, natomiast problemem jest jej magazynowanie. Tu buforem stabilizującym będą elektrownie szczytowo-pompowe lub technologie wodorowe. Natomiast to wszystko wymaga czasu i ogromnych nakładów. Trzeba to robić tak, aby nie ucierpiała gospodarka i społeczeństwo. Mamy wiele ważnych problemów społecznych, m.in. jakość żywności czy służba zdrowia.

Czy Pana zdaniem nie grozi nam globalne ocieplenie i czy nie powinniśmy jednak podjąć działań, aby ulżyć naszej planecie?

– Polska ma znikomy wpływ na klimat i „zażynanie” naszej gospodarki niewiele zmieni. Proste porównanie: Chiny przez 5 dni zużywają więcej węgla niż Polska przez cały rok. I to zużycie na świecie wzrasta. Mamy wiele innych wyzwań ekologicznych niż utopijna walka z klimatem. W mojej ocenie, zarówno w skali kraju, jak i skali świata, poważniejszym problemem jest zanieczyszczenie wód. W wielu krajach śmieci po prostu wyrzuca się do morza, a w Polsce ścieki zrzucane są do rzek. I to już nie są te ścieki naturalne co dawniej, to są ścieki przemysłowe lub domowe zawierające żrące składniki chemiczne zawarte w kostkach do zmywarek czy „domestosach”. Mieliśmy katastrofę naturalną na rzece Odrze. Śledzę internetowe fora wędkarskie i widzę, że takich mniejszych katastrof doświadczamy w Polsce co kilka dni. To jest olbrzymi problem, który realnie da się rozwiązać i tu warto inwestować.

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka