środa, 1 lipca 2020 15:02

Kalwaria Zebrzydowska. Ponad 1 mln dotacji na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy

Autor Głos 24
Kalwaria Zebrzydowska. Ponad 1 mln dotacji na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy

Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wsparcie w wysokości 1 mln 66 tys. zł w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Dzięki otrzymanym środkom finansowym zostanie dokończona budowa Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki współpracy Gminy Kalwaria Zebrzydowska z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojewodą Małopolskim, Radnymi Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz zaangażowaniu i pomocy Posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego i Radnego Marcina Zadory.

Złożony przez Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej wniosek otrzymał wsparcie w wysokości 1 mln 66 tys. zł, wcześniej Gmina Kalwaria Zebrzydowska w połowie 2019 roku, otrzymała dotacje z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 1 mln zł, dzięki tym środkom w Kalwarii Zebrzydowskiej na działce gminnej przy Alei Jana Pawła II powstaje ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Ważne wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Zakończyliśmy już I etap prac, który polegał na wybudowaniu obiektu w stanie surowym zamkniętym zagospodarowaniu terenu, wykonaniu przyłączy do mediów.  Zakończenie II etapu prac zaplanowano na koniec 2020 r, w najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg związany z pracami wykończeniowymi – mówił burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty.
Chcę serdecznie podziękować ministerstwu, panu ministrowi, panom wojewodom, panu posłowi Filipowi Kaczyńskiemu za skuteczne rekomendacje oraz radnemu Marcinowi Zadorze. Taka partnerska współpraca zaowocowała i przynosi efekty – dodał.

Powstający ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych, ma być miejscem, w których osoby niepełnosprawne będą uczyć się samodzielności, nabywać umiejętności niezbędnych w codziennym życiu czy nawet przygotować się do pracy zawodowej, co jest niezwykle ważne. ŚDS powstaje w Kalwarii Zebrzydowskiej przy Alei Jana Pawła II w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Zdrowia.

W dniu wczorajszym (22 czerwca) w Małopolsce gościł sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. W czasie spotkania przekazano dotację w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Wiceminister Stanisław Szwed przekazując promesę dla gminy Kalwaria Zebrzydowska na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy na 30 miejsc, dodał, że jest to prawdziwa „wisienka na torcie”.

W wydarzeniu uczestniczyli również: poseł Urszula Rusecka, poseł Filip Kaczyński, senator Wiktor Durlak i wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

Źródło: Gmina Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje