czwartek, 26 maja 2022 06:09

Kolejna tężnia solankowa na Sądecczyźnie. Wiemy, gdzie powstanie

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Kolejna tężnia solankowa na Sądecczyźnie. Wiemy, gdzie powstanie

Dzięki wsparciu finansowemu województwa w łącznej wysokości ponad 1,5 mln zł. na południu Małopolski powstanie 10 tężni wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Korzystanie z obiektów będzie bezpłatne. Zaprojektowano je tak, by bez przeszkód mogli z nich korzystać wszyscy, także dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy seniorzy.

Marszałek Województwa Małopolskiego wręczył Stanisławowi Banachowi Wójtowi Gminy Podegrodzie promesę wartą 146.333,00 zł. Dofinansowanie województwa pokryje ponad 70% kosztów powstania tężni, resztę dołoży Gmina Podegrodzie z własnych funduszy.

Obiekt powstanie na placu za budynkiem OPS w Podegrodziu i będzie ogólnodostępny dla wszystkich, bowiem powstaje w trosce o zdrowie mieszkańców naszej Gminy.

-Z obliczeń wynika, że mniej więcej godzina przebywania w tężni to blisko trzy doby przebywania nad morzem. Nie wszystkich na to stać, nie wszyscy mają czas na to, aby jechać na kilka tygodni nad morze i w ten sposób zaaplikować organizmowi niezbędną ilość różnego rodzaju mikroelementów, które wpływają pozytywnie na zdrowie. To szczególnie ważne także w kontekście rehabilitacji pocovidowej Tężnie to także miejsce spotkań i rekreacji. Tężnie to także miejsce międzypokoleniowych spotkań. Wokół takiego miejsca gromadzą się ludzie, którzy mają czas, aby odpocząć, porozmawiać i ze sobą pobyć. Zachęcam samorządowców do tego, aby właśnie przy tych inwestycjach organizować różnego rodzaju wydarzenia, ale tez rozwijać otoczenie przy tężniach. Życzę wszystkim państwu skutecznych inwestycji!

-mówił w Wysowej-Zdrój Marszałek Witold Kozłowski.

Inf. i foto: UG Podegrodzie

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje