poniedziałek, 1 lutego 2021 14:22

Kontrowersyjny preparat od Astra Zeneca nie zmarnuje się. Zostaną nim zaszczepieni nauczyciele?

Autor Mirosław Haładyj
Kontrowersyjny preparat od Astra Zeneca nie zmarnuje się. Zostaną nim zaszczepieni nauczyciele?

Minister poinformował, że rekomendacje Rady Medycznej dotyczące szczepionki pojawią się w ciągu najbliższych dni.

Podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia powiedział, że przed 10 lutego możemy w Polsce spodziewać się dostawy szczepionek od firmy Astra Zeneca.

– Podejmiemy decyzje jak ta szczepionka będzie wykorzystywana. Mamy zapowiedzi kolejnych szczepionek i jest nadzieja, że w 2. kwartale szczepionek będzie więcej i ten proces ulegnie przyspieszeniu.

Choć preparat koncernu Astra Zeneca został w piątek 29 stycznia dopuszczony do użytku przez EMA (Europejską Agencję Leków), to wzbudza wątpliwości, ponieważ został przetestowany na niewielkiej grupie osób starszych.

Wiemy, że ta szczepionka ma określone ograniczenia. Czekamy jeszcze na rekomendacje Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim w tej sprawie

– powiedział minister Michał Dworczyk . Szef resortu zdrowia poinformował, że preparatem nie będą szczepieni seniorzy, ale osoby z kolejnej grupy, prawdopodobnie nauczyciele.

– Być może rozpoczniemy to szczepienie od nauczycieli, natomiast prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości, dlatego że najpierw chcemy otrzymać jasną rekomendację ze strony Rady Medycznej, a potem z panem ministrem, z całym zespołem, który pracuje nad realizacją Narodowego Programu Szczepień podejmiemy te decyzje, i jak już będą jednoznaczne, będziemy je rekomendować.

Szczepieniu mieli by zostać poddani pedagodzy w odpowiednim wieku. Nad tym, czy miałoby to być 55 czy 60 lat dyskutuje na razie Rada Medyczna skupiona przy premierze.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Kancelaria Premiera
Fot.: Photo by Marília Castelli on Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje