piątek, 25 marca 2022 16:20

Kraków: Czy kobiety wpływają na losy świata? Marzec „Miesiącem Krakowianek”!

Autor Joanna Obajtek
Kraków: Czy kobiety wpływają na losy świata? Marzec „Miesiącem Krakowianek”!

Naukowe rewolucje, innowacje w biznesie, społeczne zaangażowanie i kulturalne inspiracje. Kobiety zmieniają rzeczywistość i kształtują miasta. Kraków postanowił docenić swoje Krakowianki. W marcu wystartował... „Miesiąc Krakowianek”!

– Krakowianki są siłą naszego miasta – czytamy na oficjalnej stronie Krakowa, kraków.pl. Krakowskie wydarzenie „Miesiąc Krakowianek” podkreśla wyjątkową rolę kobiet. Ukazuje zarówno ich historyczne jak i współczesne doświadczenia. W programie wydarzenia znalazły się  celebracje kobiecych sukcesów, warsztaty artystyczne oraz badanie raka piersi.

Kobiecy Miesiąc Krakowianek

Marzec jest miesiącem bogatym w wydarzenia i choć dobiega końca, wciąż jest wiele do zrobienia. Od środy szykują się ciekawe kobiece spotkania.

Piątek z fotografią, 25 marca

Jak zostać fotografką? Zapytają o to podczas piątkowego spotkania prowadzący, profesjonalnych fotografek, reporterek, artystek i twórczyń komercyjnych.  Pociągnie to za sobą kolejne pytania: dlaczego zdecydowały się na taką karierę,  jak wygląda ich praca w studiu i terenie oraz czy ich kariery różnią się czymś od ścieżek ich kolegów po fachu? Za wzór posłużą nam prace pięciu słynnych fotografek: Diane Arbus, Lee Miller, Anne Leibowitz, Nan Goldin, Julii Margaret Cameron i Cindy Sherman.

Spotkanie wystartuje 25 marca o 18:00 w Muzeum Fotografii na ul. Rakowickiej 22A. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy online przez stronę MuFo. Opłata za udział wynosi 2 złote.

Sobota z kontrolą zdrowia i Wisławą Szymborską, 26 marca

Sobota to dzień ważny dla zdrowia wszystkich kobiet. Zupełnie za darmo wezmą udział w badaniach mammograficznych (NFZ - kobiety między 50 a 69 rokiem życia), wykładzie dotyczącym profilaktyki raka piersi, wykonają pomiar ciśnienia krwi i poziomu glukozy. Oprócz tego kobiety wspólnie ze specjalistami przeprowadzą warsztaty samobadania piersi na fantomach. Wszystkie te wydarzenia odbędą się w ramach dnia otwartego w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II pod hasłem: „Badam piersi – dbam o siebie”. W wydarzeniu możemy wziąć udział w sobotę, między 8:00 a 16:00.

Tego samego dnia o godzinie 14:00 wystartuje spacer „Szlakiem Wisławy Szymborskiej”. Ta postać to znana nam dobrze największa krakowska poetka, noblistka i twórczyni, która zmieniła historię polskiej literatury. Podczas spotkania poznamy jej ulubioną kawiarnię oraz miejsce gdzie tworzyła. Poznamy również odpowiedzi na pytania: co kryło jej mieszkanie oraz gdzie zobaczymy medal noblowski. Zapisy na stronie: Krakowianki Kobiety Krakowa.

Królewska niedziela, 27 marca

Niedziela to jednocześnie spacer dla dzieci i spotkanie po królewsku, bo z kobietami w koronach. Z żonami i matkami władców, które były jednocześnie postępowymi i wykształconymi damami. Ich przybycie do Krakowa nie było zwyczajne. Kobiety przywoziły ze sobą do obecnej stolicy artystów, uczonych, modę, nowinki kulinarne i zdobycze cywilizacyjne. To one tworzyły fundamenty dobrobytu i rozwoju miasta  oraz roztaczały opiekę nad poddanymi na przestrzeni wieków.

Spacer dla dzieci pod hasłem „W Koronach i diademach” wystartuje w niedzielę o 10:00. Zapisy na stronie: Krakowianki Kobiety Krakowa.

Rowerowa środa, 30 marca

Środowe popołudnie spędzimy w trasie rowerowej, której będzie przewodzić Beata Łabno, historyczka i kuratorka Muzeum Krakowa. Pokaże nam wojenny Kraków od strony historii kobiet, których bohaterska postawa i konspiracyjna działalność zmieniły bieg historii.

Spacer rowerowy rozpocznie się w środę o 16:30. Zapisy i szczegóły są dostępne na stronie: Muzeum Krakowa.

Plakat promujący projekt/ fot. krakow.pl

„Miesiąc Krakowianek” potrwa do końca marca. Szczegóły wydarzeń są dostępne na facebooku: Krakowianki.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje