środa, 14 września 2022 10:49

Kraków. Ogromy sukces akcji LaptopyDlaUkrainy. Skorzystają setki potrzebujących

Autor Patryk Trzaska
Kraków. Ogromy sukces akcji LaptopyDlaUkrainy. Skorzystają setki potrzebujących

Krakowianie kolejny raz pokazali ogromne zaangażowanie i solidarność z Ukrainą. W ramach akcji LaptopyDlaUkrainy aż 1599 sztuk sprzętu o wartości ponad 1,8 miliona złotych trafiło do uchodźców z Ukrainy. Udało się pomóc kilku tysiącom dorosłym i dzieciom, którzy znaleźli schronienie przed wojną w naszym kraju.

Akcja LaptopyDlaUkrainy to oddolna inicjatywa pracowników firmy PushPushGo, którym udało się namówić inne krakowskie firmy, i nie tylko, do przekazania sprzętu na ten szczytny cel. Akcję wsparły przedsiębiorstwa: BPlusB, DFIN, Hitachi Energy, Hitachy Vantara, MythicOwl, Nokia, Powered By Meaning, PushPushGo oraz Shell.

– Ogromne wsparcie otrzymaliśmy od firmy Shell, które przekazała na akcję ponad tysiąc laptopów. To na pewno pozwoliło nam nabrać rozpędu. Wielkie podziękowania dla 28 wolontariuszy, którzy pomagali w przekazywaniu sprzętu potrzebującym i oczywiście dla CSW Wiewiórka, Cricoteka oraz Fundacja Kocham Dębniki i klubokawiarni PAON za udostępnienie za darmo przestrzeni do wydawania sprzętu. Krakowianie mają ogromne serce - mówi Paulina Poniewska.


1599 laptopów to dużo i mało, patrząc na to, że otrzymaliśmy 40 tys. zgłoszeń. Ale na pewno zdecydowanie więcej, niż na początku zakładaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że nasza pomoc to kropla w morzu potrzeb, ale mamy nadzieję, że dzięki nam pojawił się choć na chwilę uśmiech na twarzach kilku tysięcy naszych ukraińskich gości. Bo przecież z jednego komputera może korzystać cała rodzina - dodaje koordynatorka akcji.

Posiadanie własnego laptopa pozwala ukraińskim dzieciakom uczyć się zdalnie, a dorosłym przeglądać ogłoszenia o pracę, wysyłać CV, kontaktować z urzędami czy po prostu utrzymywać łączność z bliskimi, którzy pozostali w Ukrainie lub trafili do innych miast, uciekając przed wojną.

Laptopy przekazywane były za darmo obywatelom ukraińskim, którzy byli uchodźcami wojennymi i przekroczyli granicę Ukrainy po 24 lutego br.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka