sobota, 27 listopada 2021 09:06

Minister zdrowia reaguje na afrykański wariant koronawirusa

Autor Mirosław Haładyj
Minister zdrowia reaguje na afrykański wariant koronawirusa

Nowa odmiana koronawirusa (zwana afrykańską) wzbudza niepokój nie tylko u ekspertów z WHO. Odpowiednie kroki podjęły już takie państwa jak Wielka Brytania i Belgia. Również polskie ministerstwo wydało zalecenia w związku z wirusem nazwanym Omikron.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował za pośrednictwem Twittera o swoich działaniach w związku z wykryciem nowej odmiany koronawirusa.

– Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa"

– napisał szef resortu zdrowia.

Minister podlinkował również opinię na temat Omikronu opublikowaną przez Światową Organizację Zdrowia.

WHO uznała w piątek (26 listopada) wykryty w Afryce nowy wariant koronawirusa za "niepokojący". Odmiana otrzymała nazwę greckiej litery Omikron. Światowa Organizacja Zdrowia określiła ją jako wysoce zaraźliwą. Poinformowano również, że do tej pory na świecie wykryto już około 100 przypadków zakażenia nowym wariantem.

W piątek belgijski minister zdrowia poinformował o wykryciu na terenie kraju pierwszego zakażenia w Europie.

Czytaj również:

„Ludzie przybyli z RPA rozjechali się po kraju, nie są poddani kwarantannie”
Wiadomości Europa: W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa, niemiecki rząd federalny zawiesza całkowicie wszystkie loty z RPA.
Nowa odmiana koronawirusa już w Europie. WHO wydało decyzję w sprawie wariantu afrykańskiego
Wiadomości Europa: Belgijski minister zdrowia Frank Vandenbroucke poinformował w piątek o wykryciu na terytorium kraju zakażenia nowym wariantem koronawirusa B.1.1.529. To pierwszy przypadek w Europie.
Polska

Polska - najnowsze informacje