piątek, 9 kwietnia 2021 09:48

Mystków. Drób z ptasią grypą! Trwa utylizacja

Autor Aleksandra Tokarz
Mystków. Drób z ptasią grypą! Trwa utylizacja

W jednym z gospodarstw w Mystkowie (gmina Kamionka Wielka) wykryto chorobę ptasiej grypy. 96 kur niosek zostało poddanych utylizacji.

Obecnie w gospodarstwie trwa dezynfekcja. Proces utylizacji drobiu jest jednak niezwykle złożony. Najpierw zagazowana zostaje ferma i konkretne kurniki. Następnie na miejscu pojawić musi się firma zajmująca się przewozem padliny, a także ta zajmująca się dezynfekcją pojazdów, które wjeżdżają i wyjeżdżają ze strefy oraz sprzętu, który jest tam używany. Z ferm, specjalnym samochodem, zabierany zostaje drób i jaja. Nie może dojść do kontaktu z niczym z zewnątrz, w związku z czym dokładnie plombuje się samochód, który następnie wywozi padlinę. Kurniki muszą zostać zdezynfekowane.

Przypomnijmy, to kolejny przypadek ptasie grypy na terenie powiatu nowosądeckiego. Wcześniej ognisko choroby wykryto w Krasnem Potockim i Biczycach Górnych (gmina Chełmiec). W sumie utylizacji poddanych zostało tam 27 tysięcy sztuk drobiu.

Muszyna, Krynica i Piwniczna z ekologiczną komunikacją? „Wyniki są obiecujące”
Muszyna, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój wspólnie zabiegają o pilotażowy program, który pozwoli na uruchomienie ekologicznej komunikacji.

Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Sączu wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.

"Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Przypominany też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne" - poinformowano.

fot. ilustracyjne/pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje