środa, 11 września 2019 12:31

Nawojowa: Pokazali wszystko to, co ma do zaoferowania małopolska wieś

Autor Marzena Gitler
Nawojowa: Pokazali wszystko to, co ma do zaoferowania małopolska wieś

7 i 8 września w Nawojowej koło Nowego Sącza odbyła się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agropromocja – największe i najważniejsze wydarzenie plenerowe branży rolniczej w Małopolsce.

Agropromocja organizowana przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach odbyła się już 29. W tym roku, na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Powiatowego Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Nawojowej, wzięło w niej udział blisko 400 wystawców, których stoiska umieszczono w odpowiedniej dla danej branży strefie, a organizatorzy informowali, że do zwiedzenia jej i zatrzymania się przy każdej ekspozycji potrzeba aż dwa dni.

W oficjalnym otwarciu wydarzenia, którego wspólnie dokonali starosta Marek Kwiatkowski i wójt gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa, udział wzięli parlamentarzyści, radni wojewódzcy, wójtowie, burmistrzowie, radni powiatowi i gminni. Wystawę otworzył. Gości powitał pełniący obowiązki dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - Dominik Pasek.

Wystawa była okazją do wręczenia nagród zwycięzcom wojewódzkich konkursów rolniczych oraz finalistom IX Mistrzostw Polski w strzyżeniu owiec metodą tradycyjną.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył puchar Wojciechowi Długoszowi – Mistrzowi Województwa Małopolskiego w Konkursie Agroliga 2019 w kategorii Rolnik oraz szefowi Winnicy Chodorowa - Mistrzowi Województwa Małopolskiego w Konkursie Agroliga 2019 w kategorii Firma. Pogratulował też pozostały zwycięzcom konkursu.

Na zwiedzających czekały stosika: twórców ludowych, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, producentów żywności ekologicznej i pszczelarzy. W Agroporomocji wzięły udział również urzędy gmin reklamujące swój region, placówki naukowe, instytucje obsługujące rolnictwo. - To wszystko sprawia, że ta impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej odwiedzających i to nie tylko rolników – powiedział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – To doskonała reklama naszego regionu.
Głównym celem wystawy jest promocja najlepszych produktów i firm sfery agrobiznesu, ułatwienie kontaktów biznesowych między rolnikami i przedsiębiorcami, a także przedstawienie dorobku gospodarczego i kulturowego Małopolski, w tym szczególnie produktu regionalnego, agroturystyki i rękodzieła Sądecczyzny. Na Agropromocji można zobaczyć i kupić wszystko to, co ma do zaoferowania małopolska wieś.

- Ale to impreza nie tylko dla rolników. Co prawda spora część wystawców jest związana z rolnictwem, ale podczas Agropromocji nie brakuje chętnych do zakupienia różnych gatunków sadzonek kwiatów i krzewów, spróbowania pysznych potraw regionalnych, dotknięcia żywych zwierząt, które są szczególnie fascynujące dla dzieci. Można również posłuchać występów zespołów regionalnych. Są wystawcy oferujący wypoczynkową infrastrukturę ogrodową, wyposażenie domów na działkach, a nawet kominki. To wszystko sprawia, że Agropromocja przyciąga również wiele osób z miast. Jest okazją do sprawdzenia najnowszych trendów rolniczych, ale też miejscem, gdzie można przyjechać z rodziną i spędzić czas jak na pikniku.

Agropromocja jest największą wystawą rolniczą w regionie. Stanowi niepowtarzalną okazję do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań technicznych w zakresie produkcji rolnej, ekologii, ochrony środowiska, przetwórstwa rolno-spożywczego, ogrodnictwa, nasiennictwa, budownictwa wiejskiego i budynków inwentarskich, środków ochrony roślin i nawozów, pasz, dodatków paszowych, jak również dziedzictwa kulturowego i folkloru małopolskiej wsi oraz żywności produkowanej metodami ekologicznymi.

XXIX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agropromocja została zorganizowana przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przy współudziale Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu oraz Urzędu Gminy w Nawojowej.

Całość prowadziła Bernadetta Wąchała-Gawełek, a czas umilała zwiedzającym Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik i Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Inf. i foto: UMWM, (olsz) Fot. Maria Olszowska

Nowy Sącz - najnowsze informacje