poniedziałek, 26 grudnia 2022 10:33

Nie żyje Emilian Kamiński. "Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal "

Autor Marzena Gitler
Nie żyje Emilian Kamiński. "Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal "

Informację o śmierci swojego założyciela podał warszawski Teatr Kamienica. Znany aktor odszedł w wieku 70 lat po ciężkiej chorobie.

"Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach… Pogrążeni w cierpieniu Rodzina i Pracownicy teatru" - czytamy na stronie Teatr Kamienica na Facebooku.

Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i...

Opublikowany przez Teatr Kamienica Poniedziałek, 26 grudnia 2022

Emilian Kamiński związany był z Warszawą. Zadebiutował w 1975 roku. Grał w spektaklach reżyserowanych przez Tadeusza Łomnickiego i Adama Hanuszkiewicza. W stanie wojennym prowadził firmę budowlaną.

W latach 1977–1983 i 0d 1997 roku związany był z Teatrem Narodowym. W latach 1983–2000 związał się z Teatrem Ateneum, gdzie zadebiutował jako reżyser.

27 kwietnia 2009 roku wraz z żoną, Justyną Sieńczyłło, założył własny teatr komediowy i dramatyczny Teatr Kamienica, który funkcjonuje w zabytkowej kamienicy przy Alei „Solidarności” 93 w Warszawie. Działa przy nim Fundacja Atut wspierająca młodych twórców kultury polskiej.

Za zasługi dla kultury i działalność społeczną Emilian Kamiński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polsk, Krzyżem Wolności i Solidarności i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W 2012 r. otrzymał Medal Świętego Brata Alberta za wspieranie osób niepełnosprawnych i bezdomnych.

Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia w swoim domu w Józefowie, w otoczeniu najbliższych po ciężkiej chorobie. Miał 70 lat.

fot. Fb. Teatr Kamienica

Polska

Polska - najnowsze informacje