wtorek, 14 grudnia 2021 09:16

Nowy Sącz. 230 osób bez maseczek na wykładzie propagatora naturoterapii. Policja sprawdza czy doszło do przestępstwa

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz. 230 osób bez maseczek na wykładzie propagatora naturoterapii. Policja sprawdza czy doszło do przestępstwa

230 osób, z których żadna nie miała założonej maseczki, zebrało się na widowni Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu podczas wykładu propagatora naturoterapii i autora książki „Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie”. Wstęp na wydarzenie był wolny. Kontrolę w asyście policji przeprowadził sanepid. Teraz policja sprawdza czy doszło do przestępstwa szerzenia zagrożenia epidemiologicznego.

Policja podejrzewa, iż w trakcie wykładu propagatora naturoterapii  i autora książki „Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie” Jerzego Zięby, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu mogło dojść do przestępstwa szerzenia zagrożenia epidemiologicznego. Zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy ma zostać przekazany do prokuratury. Czynności wciąż trwają – policja ma między innymi przeanalizować nagrania z monitoringu.

-Zabezpieczyliśmy dokumentację, ponieważ organizator od każdej osoby pobierał oświadczenie, na którym wchodzący deklarował czy jest zaszczepiony. Zabezpieczyliśmy te oświadczenia, które sprawdzamy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że tylko część osób zadeklarowała, że jest zaszczepiona przeciwko covid. Na sali natomiast nikt nie miał maseczki, oprócz jednej dziennikarki – powiedział PAP, cytowany przez Radio Kraków rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Organizatorem wydarzenia była prywatna osoba, która wynajęła salę Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Za złamanie limitu osób organizatorom grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych, zaś sanepid może nałożyć karę do 30 tysięcy złotych. W przypadku, gdy prokuratura uzna, iż doszło do przestępstwa szerzenia zagrożenia epidemiologicznego organizatorowi może grozić do ośmiu lat więzienia.

Tymczasem sądeccy policjanci wciąż prowadzą intensywne działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii. Funkcjonariusze stale apelują o stosowanie się do aktualnych zasad sanitarnych oraz sprawdzają osoby objęte kwarantanną, a także kontrolują przestrzeganie obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów wprowadzonych w związku z COVID-19.

W związku z tym, że zakażonych ciągle przybywa, sądeccy policjanci każdego dnia patrolują ulice, kontrolują placówki handlowo-usługowe, lokale gastronomiczne oraz środki transportu publicznego, sprawdzając czy przepisy wprowadzone dla bezpieczeństwa mieszkańców są respektowane. W tych działaniach policjantów wspierają również inne instytucje i służby m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Straż Miejska i Gminna, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a także Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze przypominają, że nadal mamy obowiązek zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych tj. środkach transportu publicznego, sklepach, kościołach, urzędach. Warto również pamiętać o prawidłowym używaniu maseczki ochronnej, ponieważ noszona na brodzie nie spełnia swojego zadania. Element ten ma zasłaniać usta i nos.

koronawirus najnowsze informacje

inf. Radio Kraków, fot. ilustracyjne/pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje