czwartek, 22 kwietnia 2021 10:41

Odbudowa mostu w Ostrowie coraz bliżej! Jest rządowe dofinansowanie

Autor Aleksandra Tokarz
Odbudowa mostu w Ostrowie coraz bliżej! Jest rządowe dofinansowanie

Blisko 28 mln złotych trafi do powiatu tarnowskiego na odbudowę zamkniętego w listopadzie 2019 roku mostu w Ostrowie. Przeprawa stanowi najkrótszą drogę z autostrady do Mościc. Decyzja o jej zamknięciu spowodowana była złym stanem technicznym obiektu. Tylko w tym roku na realizację zadania trafi do powiatu 12 mln złotych rządowych środków.

Wspomnianych 12 mln ma pozwolić na podpisanie umowy na odbudowę mostu. Reszta kwoty trafi do powiatu w przyszłym roku.

W sumie rządowe dofinansowanie przeznaczone zostało na realizację 274 zadań w całej Małopolsce. Środki zostaną przeznaczone na 229 nowych zadań drogowych w całym regionie. W tym roku kontynuowanych będzie także 45 projektów wieloletnich, które otrzymały dofinansowanie w ramach naborów przeprowadzonych w latach ubiegłych.

- Jedną z ważniejszych inwestycji, wyczekiwaną przez mieszkańców powiatu tarnowskiego, której realizacja rozpocznie się w 2021 roku, będzie przebudowa mostu w Ostrowie. Wsparcie tylko tej inwestycji to blisko 28 mln zł, co stanowi 80 procent wartości projektu. W tym roku na realizację tego zadania trafi niemal 12 milionów złotych. To swoiste koło zamachowe dla małopolskiej oraz tarnowskiej gospodarki! - komentuje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Budowa przeprawy ruszy najprawdopodobniej już w maju. Najpierw jednak starostwo musi rozstrzygnąć przetarg, a także podpisać umowę z wykonawcą. Przypomnijmy, oferty wahają się od 27,5 miliona złotych do niemal 33 milionów. Najdroższą złożyła firma Remost z Dębicy, najtańszą natomiast konsorcjum firm Wolmost z Rzeszowa (lider) i Mostostal Kielce (partner).

Nowy most ma być gotowy w marcu przyszłego roku. Starostwo powiatowe w Tarnowie chce jednak, aby pierwsi kierowcy mogli przejechać odbudowanym mostem pod koniec tego roku. Pozostałe prace, takie jak np. przełożenie kanalizacji gminy Wierzchosławice, zrealizowane miałyby zostać już w 2022 roku.

Tarnów. Wstrzymano Budżet Obywatelski. Nie ma pieniędzy
Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom decydować o tym, na co zostaną wydane pieniądze. Nie wiadomo jednak jak będą realizowane pomysły, które zostały wybrane na ten rok przez tarnowian.

Tarnów - najnowsze informacje