środa, 11 sierpnia 2021 08:11

Odtrucie alkoholowe pozwala na złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego

Autor Artykuł sponsorowany
Odtrucie alkoholowe pozwala na złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego

Alkoholizm stanowi poważny problem społeczny o szerokiej skali. Polega on na utracie panowania nad swoim zachowaniem, myślami, a także braku kontrolowania spożywanego alkoholu, jego ilości i częstotliwości.

Typowy alkoholik zaniedbuje wszelkie sfery swojej aktywności, skupiając się jedynie na pozyskiwaniu kolejnych dawek napojów wyskokowych. Tym samym, wszelkie obowiązki, praca, relacje interpersonalne i rodzina przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Rozwijająca się bez kontroli choroba alkoholowa poważnie zagraża zdrowiu i życiu zarówno samej osoby uzależnionej, jak i dewastuje poprawne funkcjonowanie jego najbliższych. Statystyki pokazują, że brak podjętego leczenia alkoholizmu skraca życie nawet o 15 lat. Na szczęście istnieją metody, aby skutecznie przeciwdziałać temu problemowi. Fundamentem osiągnięcia sukcesu w tym aspekcie jest szczere zaangażowanie się w działania psychoterapeutyczne, jednak warto rozpocząć od innych metod.

Pierwszym krokiem w rozpoczęciu leczenia powinno być odtruwanie alkoholowe. Jest to bezpieczna forma oczyszczania organizmu z alkoholu oraz toksyn, jakie powstają w wyniku jego spożywania. Odtrucie polega na kontrolowanym podaniu kroplówki, zawierającej w składzie składniki odżywcze, elektrolity, witaminy, antyoksydanty i minerały. Przykładowo, pojedyncza kroplówka może zawierać witaminy z grupy B, witaminę C, ornitynę, koenzym Q10, a także – o ile zachodzi taka potrzeba, lekarz może zadecydować o podaniu leków nasennych, uspokajających i antydepresyjnych.

Z odtrucia alkoholowego powinni skorzystać w pierwszej kolejności osoby, które borykają się z problemem odczuwania objawów zespołu abstynencyjnego. Wszelkie bóle mięśniowe, ból głowy, drgawki mięśniowe, stany lękowe i ogólne złe samopoczucie szybko mija po zastosowaniu specjalnego wlewu. Bezpieczeństwo procedury warunkuje obecność lekarza, a także stała kontrola stanu Pacjenta. Jest to konieczne, ponieważ silnie zatruty organizm, latami przyzwyczajany do obecności alkoholu we krwi, kiedy nagle doświadcza gwałtownego odstawienia substancji, do której był przyzwyczajony, może reagować na różne sposoby, często nieprzewidywalne. Jednym z takich powikłań jest padaczka. Z tego powodu tak wielu lekarzy decyduje się na włączenie farmakoterapii. M.in. można zapobiec wystąpieniu tego typu objawów. W ten sposób Pacjent nie ma już problemów z zasypianiem, jego sen jest lepszej jakości, ustępują dolegliwości układu pokarmowego.

Chociaż samo oczyszczanie organizmu może trwać nawet kilka dni, to samo odzyskiwanie dobrej kondycji i formy psychofizycznej może się wydłużyć w czasie. Każda osoba jest inna, więc w inny sposób jej organizm zareaguje na odtruwanie. Jest to zależne od różnych czynników, takich jak np. płeć, wiek, ciężar ciała, stopień uzależnienia danej osoby.

Zespół abstynencki

Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) jest charakterystycznym objawem przerywania ciągów alkoholowych, które stanowią okres ciągłego, trwającego nawet kilka tygodni lub miesięcy spożywania substancji alkoholowych. Zazwyczaj występuje już po 24 godzinach przerwy w piciu. Charakterystyczne objawy, po których można AZA zdiagnozować to:

  • Wymioty,
  • Biegunka,
  • Nudności,
  • Bóle: brzucha, mięśniowe i głowy,
  • Drżenie mięśni i drgawki,
  • Tiki nerwowe,
  • Zaburzona akcja rytmu serca,
  • Stany lękowe, depresyjne, problemy ze snem.

Cel – odtrucie organizmu

Podczas procedury odtrucia alkoholowego, Pacjent jest pod stałą kontrolą i opieką zarówno lekarską, jak i psychologiczno-terapeutyczną, dzięki czemu otrzymuje on niezbędne wsparcie, motywujące do dalszej pracy nad swoim problemem alkoholowym. Jest to przydatne już na samym początku odtruwania, kiedy zazwyczaj może być ciężkie do zniesienia przez Pacjenta. Witaminy, jak i inne mikroelementy, jakie podawane są w formie wlewu dożylnego skutecznie łagodzą symptomy typowe dla AZA, a sam proces odtrucia rozłożony jest w odpowiedni sposób w czasie, co skutkuje optymalnymi korzyściami dla ogólnego samopoczucia danej osoby. Za pomocą indywidualnego podejścia, a także odpowiedniego postępowania diagnostycznego, jest możliwe zrobienie tego jakże ważnego pierwszego kroku w przezwyciężaniu swoich słabości i choroby. Im szybciej podejmie się leczenie, tym większa jego skuteczność.

Jak przebiega odtrucie alkoholowe?

Na początku lekarz diagnozuje ogólny stan zdrowia i kondycji danej osoby. Jest to moment, kiedy lekarz zbiera informacje o schorzeniach, na jakie cierpi Pacjent, czy przyjmuje jakieś leki na stałe, jak bardzo głęboko rozwinięta jest choroba alkoholowa, a także jak wyglądało ostatnich kilka dni przed zgłoszeniem się na odtrucie. Lekarz szczególe zainteresowanie wykazuje w aspekcie przebiegu ciągów alkoholowych u danej osoby, jakie objawy im towarzyszą, a także w jaki sposób przebiegały ewentualne poprzednie próby odtruwania alkoholowego. W ten sposób możliwe jest opracowanie właściwych strategii działania, które będą optymalnie skuteczne w indywidualnym przypadku Pacjenta. Dodatkowo sprawdza się także psychiczny stan osoby zgłoszonej na odtrucie. Ważne są wszelkie zaburzenia psychiczne, emocjonalne i inne. Diagnostyce podlegają także badania laboratoryjne, jak morfologia i mocz, a także sprawdza się zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W momencie stwierdzenia bardziej poważnych problemów ze zdrowiem, lekarze mają możliwość poszerzenia diagnostyki o dodatkowe badania, mając do dyspozycji specjalistyczny sprzęt.

Czy odtrucie alkoholowe stosuje się tylko u osób uzależnionych?

Odpowiedź brzmi – nie. Z odtrucia alkoholowego mogą skorzystać zarówno osoby silnie uzależnione, odczuwające zespół alkoholowy lub chcące przerwać swoje ciągi, jak i osoby, które mają problem z zatruciem poalkoholowym, niekoniecznie będącym efektem uzależnienia, a np. dobrej zabawy na imprezie. Objawem zatrucia alkoholowego może być np.: agresja, zmienność nastroju, dziwne zachowanie, zaburzona umiejętność skupienia uwagi, chwiejność ruchów i zaburzona równowaga, wymioty, zaburzenia widzenia, śpiączka alkoholowa. Tym samym, za pomocą odtruwania można szybko i skutecznie zniwelować tzw. syndrom dnia poprzedniego, czyli kaca.

Dlaczego warto zaufać akurat naszemu gabinetowi i naszym specjalistom?

Wybierając gabinet i lekarza odpowiedzialnego za proces odtrucia warto skorzystać z oferty profesjonalnego miejsca, charakteryzującego się wysoką jakością usług. Z tego względu na terenie Katowice w gabinecie http://odtruwaniekatowice.pl/ z troski o dobro i bezpieczeństwo Pacjentów, powstało miejsce, gdzie dostępne są wszelkie niezbędne środki oraz narzędzia pozwalające na skuteczne i kontrolowane odtruwanie wszystkich potrzebujących pomocy osób. Oprócz niezbędnych narzędzi, ważna jest także opieka. Z tego powodu w powyższym gabinecie opiekę nad Pacjentem gwarantuje wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra specjalistów, potrafiąca w sposób indywidualny spojrzeć na każdy przypadek, dostosowując swoje działania i odpowiednie środki pod potrzeby i możliwości każdego organizmu.

Jako profesjonaliści doskonale wiemy, że przejście przez odtrucie alkoholowe to dopiero pierwszy krok w stronę lepszych zmian. Szczerze dążymy do tego, aby nasi Pacjenci mogli przejść przez ten proces w sposób jak najbardziej komfortowy. Oprócz pomocy przy odtruwaniu, doradzamy także następne rozwiązania, a także udzielamy niezbędnego wsparcia, które jest tak ważne w powrocie do normalności, co realnie jest możliwe do osiągnięcia, mimo trudu, jaki należy włożyć w cały proces. Przykładowo, w trosce o dobro naszych Pacjentów wprowadziliśmy możliwość wykonania wlewu dożylnego w miejscu zamieszkania. Zapewniamy pełną dyskrecję – nie trzeba się martwić o to, co sąsiedzi powiedzą. Dodatkowo w ofercie naszego gabinetu można odnaleźć także usługę wszywki alkoholowej Esperal.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje