poniedziałek, 8 listopada 2021 06:14

Ostatnie miesiące pokazały, że połowa zakażonych zgłasza te dolegliwości na początku choroby

Autor Mirosław Haładyj
Ostatnie miesiące pokazały, że połowa zakażonych zgłasza te dolegliwości na początku choroby

Koronawirus nieustannie mutuje. Wraz z mutacją zmieniają się niektóre objawy zakażenia.

Jak pokazują ostatnie miesiące, zakażeniu koronawirusem towarzyszą nudności, biegunka oraz ból brzucha. Z obserwacji polskich lekarzy wynika, że dolegliwości te zgłasza aż połowa pacjentów.

- Mówi się o wątku zapowiadających objawów przed pojawieniem się typowych dolegliwości ze strony układu oddechowego . Mogą pojawić się luźne stolce , biegunka , przelewania w brzuchu, bóle brzucha . Te dolegliwości najczęściej nie są bardzo nasilone

- wyjaśnia cytowana przez portal abczdrowie.pl prof. dr hab. n. med. Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Z kolei prof. Agnieszka Mądro z Kliniki Gastroenterologii SPSK4 w Lublinie zauważa, iż pacjenci, którzy uskarżają się na silną biegunkę, częściej (na późniejszym etapie choroby) trafiają na oddział intensywnej terapii.

- Widzimy, że te dolegliwości w przypadku wariantu Delta pojawiają się częściej, aczkolwiek na razie możemy wyciągać wnioski tylko z obserwacji pacjentów. Wydaje się, że wśród tych objawów najbardziej charakterystyczna jest biegunka. Dane wskazują, że u ok. 50 proc. zainfekowanych pierwszym objawem COVID jest właśnie ona

- mówi cytowana przez portal abczdrowie.pl prof. Mądro.

Inf.: abczdrowie.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje