poniedziałek, 12 października 2020 10:06

Ostrów: Stary most na Dunajcu trafi na złom. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowego

Autor Aleksandra Tokarz
Ostrów: Stary most na Dunajcu trafi na złom. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowego

Po dziesięciu miesiącach od zamknięcia przeprawy mostowej w Ostrowie rozpoczął się I etap remontu. Ciężki sprzęt pojawi się na placu budowy już w najbliższych dniach, a stara konstrukcja mostu zostanie rozebrana. Na sprzedaż trafi niemalże siedemset ton złomu, który zostanie pozyskany ze starej przeprawy.

Most na Dunajcu w Ostrowie zamknięty jest od listopada ubiegłego roku. Końcem września podpisano umowę na budowę pierwszego etapu przeprawy mostowej. Prace mają kosztować 7 milionów złotych i obejmować rozbiórkę konstrukcji poziomej, zabezpieczenie kanalizacji i wzmocnienie podpór. Wykonawca będzie także odpowiedzialny za zdemontowanie górnej części zamkniętej przeprawy. Prace mają zostać zakończone do końca tego roku.

Tymczasem w trakcie rozbiórki istniejącego mostu pojawi się sporo złomu. I to właśnie on może zamortyzować koszty remontu przeprawy. Zdemontowanych stalowych elementów może być aż siedemset ton. Oznacza to, że gdy tarnowskie starostwo powiatowe sprzeda złom, zarobi na nim co najmniej pół miliona złotych.

Jednocześnie powiat stara się o pieniądze na drugi etap inwestycji. Ten zakłada wzmocnienie przyczółków i podpór oraz posadowienie żelbetowej konstrukcji. To może kosztować ok. 37 mln zł. Powiat Tarnowski chce pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Kwota miałaby opiewać na 30 milionów złotych.

fot. Gmina Wierzchosławice

Tarnów - najnowsze informacje