środa, 8 listopada 2023 15:17

Artur Kozioł: Potrzebujemy jak najszybszej zmiany rządu [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Artur Kozioł: Potrzebujemy jak najszybszej zmiany rządu [WIDEO]

- Dla nas jest ważne, aby ta stabilność już była, bo 1 stycznia rozpoczniemy nowy rok budżetowy i nie wiemy z jaką polityką go rozpoczniemy - mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki i członek zarządu Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski. Członkowie Ruchu zaapelowali do Prezydenta o powierzenie funkcji premiera Donaldowi Tuskowi.

Podczas konferencji w Wieliczce zorganizowanej przez Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła 2 w Krakowie, poświęconej turystyce postpandemicznej, rozmawialiśmy z dr Arturem Koziołem, burmistrzem Wieliczki, który był jednym z panelistów spotkania.

Burmistrz Artur Kozioł mówi o tym, jak samorząd musi współpracować z instytucjami związanymi z branżą turystyczną, tak, aby pogodzić interesy gości odwiedzających miasto i zwiedzających Kopalnię Soli "Wieliczka" z potrzebami mieszkańców. Rozmawiamy o najważniejszych inwestycjach, których ciągle brakuje, m.in. o tramwaju łączącym Wieliczkę z Krakowem, czy poprawieniu jakości i dostępności wody. Artur Kozioł przypomina też o koniecznych zmianach ustawowych, na które czeka samorząd, w związku z niedostatecznym finansowaniem miast i gmin. To też nadzieje związane z odblokowaniem funduszy z KPO, które trafią również do Wieliczki.

Na koniec pytamy o plany współpracy burmistrza Wieliczki z parlamentarzystami związanymi z Ruchem Samorządowym Tak! Dla Polski, którego przewodniczącym jest nowy poseł - prezydent Sopotu Jacek Karnowski i realizację postulatów samorządów, które zrzesza ta organizacja.

- Mamy kilku przedstawicieli w parlamencie - trzech posłów i trzech senatorów, którzy są w Ruchu Tak dla Polski ale znacznie więcej jest tych, którzy z nami sympatyzują, którzy byli poprzednio prezydentami (miast - przyp. red.) i będą nas wspierać. Ostatnie nasze spotkanie było dwa dni temu. Zaapelowaliśmy na nim do pana Prezydenta, żeby jak najszybciej nastąpiła zmiana rządu, dlatego, że jak wiemy, większość jest po innej stronie. Potrzebujemy czasu w roku budżetowym. Strasznie nie lubiłem tego, jak premier Morawiecki zmienia coś w trakcie roku budżetowego, zmienia pewne zasady. Dla nas jest ważne, aby ta stabilność już była, bo 1 stycznia rozpoczniemy nowy rok budżetowy i nie wiemy z jaką polityką go rozpoczniemy. Wiemy, że ta (obecna - przyp. red.) polityka  się nie sprawdza w kwestii usług społecznych, codziennych. Wiemy, że jak nowy rząd rozpocznie swoje funkcjonowanie, wsłucha się w nasze postulaty. Wszystkie partie, które teraz będą tworzyć rząd, podpisały z Ruchem Tak Dla Polski tak zwany pakt - program, który zawiera punkty, które należy zrealizować, aby wspólnoty samorządowe funkcjonowały jeszcze bardziej dynamicznie - mówi Artur Kozioł.  

Przypomnijmy, Ruch Samorządowy Tak Dla Polski, zrzeszający samorządowców z całej Polski, powstał w wyniku przekształcenia utworzonego 31 sierpnia 2020 roku, w 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych stowarzyszenia Samorządy dla Polski. Burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł od początku był w zarządzie tej organizacji.  

25 maja 2022 r. w Senacie w obecności Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego deklarację o współpracy na rzecz Polski samorządnej i obywatelskiej. Poprzedzającą podpisanie dokumentu debatę poprowadził Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki. Ze strony Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski deklarację podpisał prezes ruchu, Jacek Karnowski oraz Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady Politycznej Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski. Ze strony parlamentarzystów podpisy pod deklaracją złożyli: Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy, Szymon Hołownia, przewodniczący Polska 2050, Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego i Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Ruch przygotował szereg postulatów, które ułatwią funkcjonowanie i rozwiążą obecne problemy wielu samorządów. Członkowie ruchu znaleźli się na listach opozycji i wspierali się wzajemnie w czasie kampanii wyborczej przed wyborami 15 października. Na ostatnim spotkaniu, 6 listopada br. zaapelowali do prezydenta RP o "pilne powierzenie misji tworzenia nowego rządu, Panu premierowi Donaldowi Tuskowi, reprezentującemu większość sejmową". Pod apelem podpisało się kilkuset włodarzy miast, gmin i powiatów oraz radnych i urzędników samorządowych.

My Starostowie, Marszałkowie, Radni, Wójtowie, Burmistrzowie, Prezydenci, Członkowie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski...

Opublikowany przez Ruch Samorządowy Tak Dla Polski Poniedziałek, 6 listopada 2023

Wybory 2023 - najnowsze informacje

Rozrywka