poniedziałek, 22 lutego 2021 14:44

Rocznica zapomnianego powstania. Trwało niespełna trzy dni

Autor Głos 24
Rocznica zapomnianego powstania. Trwało niespełna trzy dni

Austriacy stłumili powstanie w Chochołowie wykorzystując do tego mieszkańców Czarnego Dunajca. Jak do tego doszło?

21 lutego 1846 roku mieszkańcy podhalańskiego Chochołowa i okolicznych wiosek wystąpili zbrojnie naprzeciw zaborcy. Powstanie miało mieć charakter ogólnopolski, niestety informacja o odwołaniu nie dotarła do górskiej wsi. Organizacją zrywu zajęli się nauczyciel - Jan Kanty Adrusikiewicz, poeta - Julian Goslar oraz księża. Powstańcom udało zająć się posterunek straży finansowej, skąd też skonfiskowali broń. Celem górali stała się również komora celna w okolicznej wsi, słupy graniczne oraz carski orzeł.  Co ciekawe 23 lutego powstanie stłumiono przy pomocy sąsiadów Z Czarnego Dunajca, którzy zostali błędnie poinformowani o planach chochołowiczan o ataku Czarnego Dunajca. Ta sytuacja związana z klęska zrywu poróżniła mieszkańców dwóch wiosek tak bardzo, że w Chochołowie postawiono  tradycyjną figurę św. Jana Nepomucena tyłem do wrogiej wioski – Czarnego Dunajca.

Powstanie Chochołowskie, zwane także „poruseństem” i „insurekcją pod Tatrami”, było niewielkim zrywem, które uznaje się za epizod Powstania Krakowskiego. Zakończyło się licznymi aresztowaniami, wielu z powstańców zostało osadzonych w zagranicznych więzieniach, a część z nich skazana na śmierć.

W 175. rocznicę tego Powstania Chochołowskiego zorganizowane zostały trzydniowe obchody, objęte patronatem Andrzeja Dudy, w których wziął udział małopolski wojewoda - Łukasz Kmita. W związku z tym wydarzeniem odbyły się liczne atrakcje takie jak konferencja naukowa, konkurs historyczny, zawody narciarskie czy inscenizacja plenerowa przywołująca odległe wydarzenia tamtych dni. Odsłonięta została również pamiątkowa tablica upamiętniająca „poruseństwo” oraz wielki patriotyzm podhalańskich powstańców.

inf. i foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Podhale

Podhale - najnowsze informacje