wtorek, 9 marca 2021 10:27

Stężenie pyłków roślin w powietrzu wpływa na ilość zakażeń koronawirusem?

Autor Aleksandra Tokarz
Stężenie pyłków roślin w powietrzu wpływa na ilość zakażeń koronawirusem?

Liczba infekcji koronawirusem rośnie, jeśli w powietrzu na zewnątrz jest dużo pyłków roślin - to informacje przekazane przez międzynarodowy zespół badawczy, kierowany przez naukowców z politechniki w Monachium (TUM) i Helmholtz Zentrum w Monachium w specjalistycznym czasopiśmie „PNAS”.

Jak przekonują badacze, wysokie stężenie pyłków może zwiększać ryzyko wystąpienia koronawirusa. Telewizja ARD poinformowała, że tam gdzie nie wprowadzono lockdownu, wskaźnik infekcji wzrósł średnio o cztery procent, jeśli liczba pyłków w powietrzu wzrosła o 100 na metr sześcienny.

Wskaźniki infekcji rosły o ponad 20 procent w niektórych niemieckich miastach, w których w okresie badania notowano do 500 pyłków na metr sześcienny dziennie. Wyjaśnieniem obserwacji według naukowców jest fakt, że: kiedy w powietrzu są pyłki, obrona organizmu reaguje w osłabionej formie na wirusy oddechowe. Organizm wytwarza wtedy mniej tzw. interferonów, czyli białek produkowanych w odpowiedzi na obecność np. wirusa.

W przypadku, gdy na danym obszarze obowiązywały pewne ograniczenia, wynikające z lockdownu, przy porównywalnych stężeniach pyłków w powietrzu liczba infekcji spadała średnio o połowę.

Dzieci wrócą do szkół po Wielkanocy? Przemysław Czarnek komentuje
Trzecia fala koronawirusa w Polsce rozpędza się. Wciąż jednak pojawia się pytanie kiedy do szkół będą mogły wrócić dzieci. Jak zapowiedział szef resortu edukacji i nauki, to właśnie w niedalekiej przyszłości, po Wielkanocy „będziemy mogli rozmawiać o terminach powrotu dzieci i młodzieży do szkół”.

W ramach badania przeanalizowano dane dotyczące ekspozycji na pyłki roślin i wskaźniki infekcji SARS-CoV-2 ze 130 regionów w 31 krajach na pięciu kontynentach. Pod uwagę wzięto również czynniki demograficzne i warunki środowiskowe, w tym temperaturę, wilgotność, gęstość zaludnienia i zakres lockdownu.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF24, fot. ilustracyjne

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje