poniedziałek, 11 lipca 2022 12:48

Striełkow: Kiedy uderzymy z pełną siłą?

Autor Tomasz Stępień
Striełkow: Kiedy uderzymy z pełną siłą?

Mnożą się informacje o skutecznych atakach rakietowych na rosyjskie składy amunicji, magazyny paliw i smarów i punkty dowodzenia. Wiele z nich w ostatnim czasie zostało całkowicie zniszczonych. Przyznają to sami Rosjanie, a część z nich reaguje wściekłością i domaga się rozpoczęcia wojny na pełną skalę.

Jest bardzo prawdopodobne, że większość tych ataków jest dokonywana przez system HIMARS, który ukraińska armia dostała od Amerykanów. Pozwala to Ukraińcom uderzać w cele, które wcześniej były dla nich nieosiągalne. HIMARS to opracowany w USA pod koniec lat 90-tych system artylerii rakietowej, który może wykonywać bardzo precyzyjne uderzenia. Te  lekkie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, zamontowane na podwoziu opancerzonej ciężarówki, mogą po wystrzeleniu salwy błyskawicznie się przemieszczać i przez to są bardzo trudne do namierzenia dla wroga. Najgorsze jest jednak to, że rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-400 nie są w stanie skutecznie przechwytywać rakiet wystrzelonych z HIMARS-ów.

Potwierdzają to sami Rosjanie. – Wróg kontynuuje ostrzał rakietowy w Donbasie. Najwyraźniej rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej, które radziły sobie z atakami z użyciem Toczka-U i Uragan, okazały się nieskuteczne wobec zmasowanych ataków pocisków HIMARS. Dziś Szachtar znów płonie i wybucha. Silniej, niż ostatnim razem – pisze o mieście, które znajduje się od 2014 roku pod kontrolą Rosjan w Donieckiej Republice Ludowej Igor Striełkow, były dowódca separatystów z Doniecka. Striełkow, a właściwie Igor Girkin to rosyjski pułkownik rezerwy Specnazu GRU, uczestnik wojny w Bośni i Hercegowinie po stronie Serbów jako ochotnik. W 2014 r. był głównodowodzącym prorosyjskich separatystów, bojówek w Doniecku (tzw. Samoobrony Donieckiej Republiki Ludowej lub Zjednoczonej Armii Południowo-Wschodniej) oraz tzw. Ministrem Obrony Donieckiej Republiki Ludowej.

Choć jeszcze w kwietniu zdarzało mu się krytykować dowódców rosyjskich za zbyt opieszałe działania w Ukrainie, nigdy nie miał z tego tytułu żadnych nieprzyjemności. Teraz potwierdza skuteczność ataków na rosyjskie bazy. – W ciągu ostatnich 5-7 dni trafiono ponad 10 dużych magazynów artylerii i innej amunicji, kilka składów ropy, około tuzina stanowisk dowodzenia i mniej więcej taką samą liczbę lokalizacji personelu na naszych bliskich i głębokich tyłach. A także kilka stanowisk obrony przeciwlotniczej i artylerii. Poniesiono DUŻE straty w personelu i sprzęcie – pisze Striełkow. I domaga się stanowczej rekcji. – KIEDY rosyjska armia ZACZNIE WALCZYĆ, UŻYWAJĄC PEŁNYCH SIŁ? Kiedy zaczną się niszczycielskie uderzenia w system transportowy, którym wszystkie „Himarsy”, „777” [M777 haubica kalibru 155 mm dostarczana Ukrainie – przyp. red.] i „Cezary” [CAESAR – francuska samobieżna haubicoarmata kalibru 155 mm – przyp. red.], oraz amunicja do nich są bezpiecznie i bez przeszkód dostarczane na pole walki?

fot: Wikipedia/Dom kobb

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje