czwartek, 7 stycznia 2021 07:49

Tarnów: Oddziały dziecięce Szpitala im. św. Łukasza gotowe na przyjęcia pacjentów. Remont dobiegł końca

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Oddziały dziecięce Szpitala im. św. Łukasza gotowe na przyjęcia pacjentów. Remont dobiegł końca

Po kilkumiesięcznym remoncie do użytku zostały oddane Oddział Dziecięcy i Oddział Chirurgii Dziecięcej Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie, które zyskały również nowe wyposażenie.

Oddziały nie były remontowane od wielu lat, co skutkowało m.in. częstymi awariami i przerwami w pracy. Teraz sytuacja uległa poprawie. Oddziały zyskały nowe podłogi, instalacje wodno–kanalizacyjne oraz elektryczne. Zamontowano nowoczesny system przeciwpożarowy oraz monitoring. Wymieniono windę łączącą oba oddziały z blokiem operacyjnym i diagnostyką szpitalną.

W pomieszczeniach zainstalowano klimatyzację. Na oddziałach wydzielono odcinki dla dzieci młodszych i starszych powyżej 3 roku życia. Pokoje zyskały łazienki, co znacząco podniesie komfort pobytu najmłodszych pacjentów oraz ich opiekunów. Na każdym z oddziałów znajduje się przeznaczona dla rodziców kuchnia ze wszystkim potrzebnymi udogodnieniami.

Szpitala tymczasowego w Arenie Jaskółka Tarnów jednak nie będzie?
Na początku listopada pewnym było, że kolejny szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstanie w tarnowskiej Arenie Jaskółka. Teraz plany te mogą jednak ulec zmianie. Półtora miesiąca temu, obserwując sytuację związaną z epidemią koronawirusa w Polsce, można było stwierdzić, że b…

Na każdym z oddziałów znajduje się również gabinet zabiegowy i pracownia USG, co pozwoli na wykonywanie badań diagnostycznych na miejscu. Ze względu na rodzaj schorzenia i potrzebę izolacji najmłodszych pacjentów powstały sale ze śluzą do izolacji kontaktowej. Łącznie na obu oddziałach są 42 łóżka.

- Te oddziały mają strategiczne znaczenie w opiece nad dziećmi we wschodniej Małopolsce. Zostały urządzone i wyposażone w taki sposób, aby można było skutecznie i bezpiecznie leczyć dzieci. Istotne jest również zapewnienie dobrych warunków dla rodziców, aby mogli być blisko swoich pociech - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Wicemarszałek Łukasz Smółka chwalił aktywność tarnowskiego szpitala, także w walce z pandemią koronawirusa.

- Tutejszy personel, lekarze i pielęgniarki wykazują duże zaangażowanie w tym względzie. Jako zarząd województwa dbamy o to, aby wszystkie nasze szpitale były modernizowane i unowocześniane. By podnoszony był komfort dla pacjentów - stwierdził Smółka.

Koszt remontu obu oddziałów wyniósł ponad 4,7 mln zł. Województwo małopolskie dofinansowało to zadanie kwotą blisko 3 mln zł, a 1,3 mln zł to wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

inf./fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje