czwartek, 4 lutego 2021 09:32

Tarnów. W Walentynki podziel się krwią!

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. W Walentynki podziel się krwią!

Krew jest teraz wyjątkowo potrzebna – nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Jej deficyt powoduje wstrzymanie planowych zabiegów i przyjęć w szpitalach. Dlatego w Dzień Zakochanych, czyli w niedzielę 14 lutego, będzie można oddać krew i pomóc innym.

Najbardziej brakuje krwi w grupach B Rh+, B Rh-, 0 Rh-, AB Rh-, choć i w tych popularnych, jak A Rh+ czy 0 Rh+ zapasy każdego dnia także powoli się uszczuplają.

- Wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja w naszej służbie zdrowia, szpitale chcą powrócić do odkładanych od wielu miesięcy pilnych, planowanych operacji. Niestety ich wykonanie nie jest możliwe z powodu braku krwi. Chcąc temu zaradzić , Rada Osiedla Mościce z pomocą Rad Osiedli Tarnowa i Ochotniczych Straży Pożarnych miasta i gminy Tarnów organizują akcję oddawania krwi, która odbędzie się 14 lutego 2021r. w godz. od 9.00-13.00 w placówce RCKiK przy Szpitalu św. Łukasza ul. Lwowska II piętro – informuje Rada Osiedla nr 8 Mościcie.

Zbiórka odbędzie się z zachowaniem całkowitego reżimu sanitarnego.

W Łukanowicach powstał bałwan gigant!
W sobotę, 30 stycznia w Łukanowicach odbyło się lepienie bałwana giganta. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Łukanowice „Aktywni Razem”. Po krótkiej odwilży za oknami znów pojawiły się spore ilości śniegu. O ile dla drogowców i samorządów jest to prawdziwe utrapienie, o tyle dla…

- Oddającym krew przysługuje: zwrot kosztów przejazdu, dwa dni wolne od pracy, posiłek regeneracyjny, miesięczny bilet komunikacji publicznej
w Tarnowie, wyniki badań krwi, kilka czekolad
– dodają przedstawiciele Rady Osiedla.

Przypomnijmy, że krwiodawcami mogą zostać wszystkie zdrowe osoby między 18 a 65 rokiem życia. Trzeba ważyć minimum 50 kilogramów i nie spożywać alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi. Chętni, którzy chcą wziąć udział w akcji krwiodawstwa, muszą zabrać ze sobą dowód osobisty.

Tarnów - najnowsze informacje