niedziela, 29 listopada 2020 16:00

Tarnów: Wykładowca PWSZ w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Wykładowca PWSZ w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie

Profesor dr hab. Jan Kozłowski, wieloletni kierownik Katedry Ochrony Środowiska w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie znalazł się na liście TOP2% najlepszych naukowców na świecie. Jest to ranking, który ocenia cały dorobek naukowy badacza według najczęściej cytowanych publikacji.

W rankingu oceniana jest całość dorobku naukowego badacza ze wszystkich dziedzin nauki, uwzględniająca liczbę cytowań i ich częstotliwość (indeks Hirscha, Impact Factor). Na liście znalazło się 726 naukowców z Polski, w tym profesor Jan Kozłowski z tarnowskiej PWSZ.

Prof. Jan Kozłowski (ur. 1946) specjalizuje się w naukach przyrodniczych, biologicznych i ekologii. W 1996 roku otrzymał tytuł profesora w dziedzinie nauk biologicznych o specjalności ekologia ewolucyjna i teoretyczna. Zainteresowania badawcze prof. Kozłowskiego koncentrują się między innymi wokół ekologii, fizjologii oraz ewolucji strategii życiowych organizmów. Opracowuje modele ewolucyjne, bada również ewolucję, jak dotąd niewyjaśnionego przez naukę, zachowania wielu organizmów zmiennocieplnych.

Tarnów: Trwają prace przy rozbudowie ulicy Lwowskiej. Na jakim są etapie?
Trwają prace przy rozbudowie ulicy Lwowskiej. Aktualnie jest realizowany pierwszy etap tego zadania. W mieście poprawi się komunikacja oraz przybędzie miejsc parkingowych. Pierwszy etap obejmuje modernizację Lwowskiej na odcinku od potoku Małochlebówka do wjazdu do Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łuk…

Wykładowca tarnowskiej uczelni jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz licznych artykułów popularnonaukowych. Jego publikacja, napisana wspólnie z Markiem Konarzewskim „Is West, Brown and Enquist’s model of allometric scaling mathematically correct and biologically relevant?”, opublikowana w 2004 roku, została uznana przez „Functional Ecology” za jedną z dziesięciu najbardziej wpływowych publikacji wydanych przez to czasopismo.

Inf./fot. UM TarnówTarnów - najnowsze informacje