wtorek, 10 września 2019 17:12

Ten obraz jest bezcenny. Z damolożką o Damie, czyli z panią Katarzyną Bik o "Najdroższej"

Autor Mirosław Haładyj
Ten obraz jest bezcenny. Z damolożką o Damie, czyli z panią Katarzyną Bik o "Najdroższej"

28 sierpnia miała miejsce premiera niezwykłej książki. Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się "Najdroższa" - reportaż poświęcony "Damie z gronostajem", którego twórcą jest Leonardo da Vinci. W naszym studio przy ul. Rękawka mieliśmy przyjemność porozmawiać z panią Katarzyną Bik, dziennikarką i historykiem sztuki, która od 10 lat pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie i uznawana jest za najważniejszą „damolożkę” w Polsce.

Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może kogoś pożegna?

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej był ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama z gronostajem dalej prowadziła burzliwe życie. Kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

„Najdroższa” Katarzyny Bik, to pierwsza książka opisująca całościowo i szczegółowo historię najcenniejszego dzieła w zbiorach Polski. Jak go malowano? Skąd wiadomo, że jego autorem jest Leonardo? Kim jest modelka i dlaczego trzyma akurat gronostaja? Jak dziś dba się o obraz? Jak wyglądają procedury związane z podróżami Damy…?

„Najdroższa” jest pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników sztuki, których zachwyca postać i życie Leonarda. Również z tego względu, że autorka rozprawia się z mitami na jego temat – autorka w swojej książce odpowiada na pytania m. in. o jego leworęczność a także orientację seksualną.

W rozmowie z panią Katarzyną Bik zapytaliśmy o to jak rozpoczęła się jej przygoda ze sztuką, a konkretnie z malarstwem, co ją intryguje w dziele Leonarda a także dlaczego postać innej damy, Izabeli Czartoryskiej, odgrywa tak duże znaczenie w historii Cecylii Gallerani, kochanki Lodovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch.

Zapraszamy do obejrzenia naszej rozmowy.

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje