poniedziałek, 19 lipca 2021 11:12

Trądzik – jak sobie z nim poradzić?

Autor Artykuł sponsorowany
Trądzik – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik jest chorobą, która dotyczy przede wszystkim młodzieży. Nie brakuje jednak dorosłych, którzy również się z nią zmagają. Leczenie jest trudne i wymaga działań na kilku płaszczyznach. Zobacz, jak skutecznie poradzić sobie z trądzikiem.

Czym charakteryzuje się trądzik?

Trądzik jest najczęstszą chorobą dermatologiczną. Charakteryzuje się powstawaniem zaskórników, ropnych krostek i guzków na skórze. Jego najczęstszą lokalizacją jest twarz, ale zdarzają się także zmiany na plecach i dekoldzie. Trądzik jest związany z nadmierną produkcją sebum, które prowadzi do zatkania się ujść gruczołów łojowych. Sprzyja to namnażaniu się bakterii i rozwinięciu się stanu zapalnego. Duży wpływ na chorobę mają zmiany hormonalne, ale także różnego rodzaju substancje obecne w pożywieniu i kosmetykach do pielęgnacji.

Trądzik jest chorobą, która wymaga leczenia. Zajmuje się tym dermatolog, chociaż często wskazana jest także wizyta u endokrynologa. Terapia jest długotrwała. Składa się z leczenia farmakologicznego i odpowiedniej pielęgnacji.

Farmakologiczne leczenie trądziku

Farmakologiczne leczenie trądziku zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów. Osoba chora może stosować leki miejscowe (w postaci maści, kremów i żelów) oraz doustne. Ich składnikiem są najczęściej:

  • witamina A,
  • nadtlenek benzoilu,
  • siarka,
  • cynk,
  • kwas salicylowy,
  • mentol.

Leki o silniejszym działaniu zawierają antybiotyki (m.in. klindamycynę, erytromycynę, neomycynę lub tetracykliny). Dostępne są także środki zawierające izotretynoinę. Jest to substancja, która pochodzi od witaminy A.

Trądzik a CBD

Przy trądziku może pomóc CBD. Jest to substancja, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest ona składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji. Zwłaszcza tych, które są przeznaczone do cery trądzikowej. CBD pochodzi z konopii, jednak ma zupełnie inne działanie i właściwości niż THC.

Na rynku dostępne są gotowe preparaty do pielęgnacji z CBD. Kosmetyki można wykonać też samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w olejek CBD. Posiada je każdy konopny sklep. Szczególnie polecany jest 4EASE, który dba o najwyższą jakość oferowanych produktów.

Codzienna pielęgnacja przy trądziku

Przy trądziku bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja. Skóra na twarzy musi być oczyszczana 2 razy dziennie. W czasie tego procesu usuwane są bakterie, nadmiar sebum, złuszczony naskórek oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia (m.in. kurz i makijaż). Oczyszczanie musi zakończyć się nałożeniem kremu nawilżającego. Preparat powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny. Warto pamiętać, że ochrona przed promieniowaniem UV musi być stosowana nawet zimą.

Czy trądzik można wyleczyć?

Leczenie trądziku jest trudne, ponieważ nie każdy organizm reaguje tak samo na daną substancję. Dodatkowo wiele zależy od cierpliwości i rzetelności osoby chorej. Wszystkie działania terapeutyczne muszą być prowadzone regularnie. Często przez długi czas. Przedwczesne zakończenie leczenia skutkuje nawrotem choroby. Mimo to trądzik można wyleczyć.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje